fot. PAP/Rafał Guz

Senackie komisje wnioskowały o odrzucenie nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa

Senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem przez Izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów oraz o Sądzie Najwyższym. We wtorek odbyła się wielogodzinna debata połączonych senackich komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

Pod koniec grudnia Sejm uchwalił nowelizację ustaw dot. ustroju sądów. Nowela wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Nowelizacja zmienia też procedurę wyboru Pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Przepisy krytykują politycy opozycji i część środowiska sędziowskiego.

Dlatego decyzja senackich komisji za odrzuceniem przepisów nie jest zaskoczeniem dla wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

– Były głosy polityków Platformy Obywatelskiej zapowiadające takie odrzucenie ustawy. Myślę, że te decyzje zapadły już dużo wcześniej i nie w wyniku rozmów i debat senackich, a rozmów i debat za granicą i z Komisją Wenecką. Źle się dzieje w Senacie, że decyzje zapadają nie w Senacie. To nie senatorowie podejmują decyzje, a decyzje są podejmowane poza Senatem. Bardzo mnie to martwi jako byłego marszałka Senatu – wskazał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

 

RIRM

drukuj