W Senacie wystawa o historii polskiej kolonii w Budapeszcie

Losy polskiej kolonii w Budapeszcie, głównie w okresie międzywojennym, można poznać, dzięki wystawie „Polacy na Koebanyi”, którą w czwartek w Senacie otworzył marszałek izby Stanisław Karczewski. Na wystawę składa się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć.

„Ta wystawa jest malutkim wycinkiem kilkudziesięcioletniej historii kolonii polskiej w Budapeszcie, która rozpoczęła organizowanie się i życie już w końcu XIX w. Wtedy przede wszystkim z Małopolski zachodniej przybywali biedni górale do pracy w kamieniołomach, cegielniach i różnych zakładach pracy, które powstawały w bardzo szybko rozwijającym się Budapeszcie” – powiedział PAP jeden z organizatorów wystawy ks. Maciej Józefowicz.

Wyjaśnił, że Polacy skupiali się w dziesiątej dzielnicy Budapesztu – Koebanyi. Kolonia polska była mocno związana z Kościołem katolickim, w 1908 r. do stolicy Węgier przybył ks. Wincenty Danek, który rozpoczął starania o budowę kościoła dla Polaków. W 1926 r. nuncjusz apostolski Cesare Orseni poświęcił kościół, a w 1930 r. prymas Polski kard. August Hlond konsekrował świątynię.

Na zdjęciach na wystawie można zobaczyć, jak wygląda ten kościół; fotografie dokumentują także uroczystość poświęcenia świątyni oraz m.in. procesję Bożego Ciała.

Obok kościoła w Budapeszcie powstało Schronisko Polskie dla starszych Polaków, było ono miejscem spotkań, przedstawień teatralnych, prowadzono w nim naukę języka polskiego i udzielano pomocy potrzebującym.

Fotografie zebrane na wystawie przedstawiają też polski hufiec harcerski, który powstał w 1935 r. oraz wydarzenia z życia polskiej kolonii z okresu międzywojennego i czasu II wojny światowej. Z wystawy można się dowiedzieć, że po 1907 r. Polaków w samym Budapeszcie było ok. 30 tys.

Karczewski otwierając wystawę powiedział, że obejrzał ją już 2 maja br. w Dniu Polonii, kiedy odwiedził Polaków na Węgrzech, kontynuując w ten sposób tradycję marszałka Senatu poprzedniej kadencji Bogdana Borusewicza, który zawsze 2 maja odwiedzał Polonię.

„Postanowiłem kontynuować tę dobrą tradycję. To też dowód na to, że PiS nie dokonuje tylko +dobrych zmian+, ale również kontynuuje dobre tradycje. W przyszłym roku 2 maja również udamy się do Polonii, już zaplanowaliśmy ten wyjazd, pojedziemy do Sztokholmu” – zapowiedział Karczewski.

Podkreślił, że Polacy zawsze dobrze czuli się na Węgrzech; dodał, że Polonia jest tam „wzorcowo” traktowana przez władze lokalne i państwowe.

Wystawa została zaprezentowana w ramach obchodów Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, ustanowionego senacką uchwałą z 19 lutego br. Ekspozycję przygotowały Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna w Budapeszcie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl