fot. PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął ustawę tzw. antyprzemocową bez poprawek

Senat bez poprawek przyjął tzw. ustawę antyprzemocową dotyczącą m.in. kwestii izolowania sprawców przemocy od ofiar. Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego.

Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni z możliwością przedłużenia tego terminu przez sąd. Nowe przepisy przewidują też uproszczenia, które mają przyspieszyć rozpoznawanie przez sąd tego typu spraw – wskazywał w Senacie wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– Chodzi tutaj przede wszystkim o nałożeniu na sąd obowiązku doręczenia prokuratorowi i odpisu wniosku zawiadomienia prokuratora o terminach rozprawy. Bardzo ważne kwestie dotyczące dokonywania doręczeń. Będą mogły być dokonywane za pośrednictwem Policji bądź Żandarmerii Wojskowej. Określone są terminy do wydania przez sąd rozstrzygnięcia, również postanowienia o zabezpieczeniu czy zażalenia. To jest odpowiednio 30 dni i 3 dni na zażalenie i postanowienie o zabezpieczeniu. Natychmiastowa wykonalność postanowień – podkreślił Marcin Romanowski.

Ustawa trafi teraz do Prezydenta. Zapowiadana jest jednak jeszcze nowelizacja tych przepisów m.in. skracająca vacatio legis z sześciu miesięcy do trzech.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl