Krzyż Zachodni – odznaczenie dla obcokrajowców pomagających Polsce i Polakom

Senatorowie opowiadają się za ustanowieniem nowego odznaczenia – Krzyża Zachodniego. Podobnie jak Krzyż Wschodni, byłby on przyznawany obcokrajowcom.

Krzyż Zachodni ma być przyznawany obcokrajowcom, którzy w latach 1939-89, udzielali pomocy Polakom represjonowanym przez reżim hitlerowski lub władze komunistyczne. Chodzi o udzielanie schronienia, pomoc charytatywną, a także tą militarną.

Odznaczenie nadawane byłoby zarówno osobom żyjącym, jak i pośmiertnie – np. lotnikom RAF-u czyli sił lotniczych Wielkiej Brytanii.

Chcemy objąć wdzięcznością cały świat za to, co czynili cudzoziemcy na rzecz Polski i Polaków – mówi senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Jan Żaryn, inicjator ustanowienia Krzyża Zachodniego.

Było bardzo wielu spośród cudzoziemców, także bardzo wiele organizacji, które niosły pomoc Polakom i Polsce w różnych częściach świata. Na przykład rodziny w Nowej Zelandii przyjęły dzieci tułacze, które wyszły ze Związku Sowieckiego i dzięki polskiej i brytyjskiej dyplomacji, ale przede wszystkim dzięki temu, że serca były na właściwym miejscu te rodziny przyjęły polskie dzieci – akcentuje prof. Jan Żaryn.

Projekt trafi teraz do Sejmu. Krzyż Zachodni ma być nadawany przez Prezydenta. Wnioski o jego przyznanie przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, weryfikować będzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl