Senat o nowelizacji Kodeksu postępowania karnego

Senat zajmuje się dziś nowelizacją Kodeksu postępowania karnego. Ma ona na celu m.in. zwiększenie zakresu jawności rozpraw.

Opozycja w toku prac w Sejmie krytykowała zawarty w niej zapis, aby prokurator mógł zgłaszać wiążący sprzeciw wobec wyłączenia jawności rozprawy.

Nowelizacja wyłącza też możliwość odmowy a priori wydania zezwolenia sądu na utrwalanie i transmisję przebiegu rozprawy przez media.

Celem zmiany jest również poszerzenie możliwości działania w procesie przedstawiciela organizacji społecznej. W trakcie debaty głos zabrał również  minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Jak powiedział, zarówno rząd, jak i on sam pozytywnie ocenia zmiany nowelizacji kodeksu.

– Nie ma – moim zdaniem – podstaw, aby w sposób szczególny traktować trzecią władzę, która ma tak naprawdę ogromne kompetencje i ingeruje bardzo daleko w sferę wolności, prywatności i praw obywatelskich, by ona pozostawała poza kontrolą, by ta kontrola była arbitralnie ograniczana przez bardzo dowolne decyzje sądu. Dlatego proponowane rozwiązania, idące właśnie w duchu obywatelskości, można powiedzieć w tym skandynawskim duchu transparentności państwa (bo państwem jest przecież też działanie wymiaru sprawiedliwości), są w naszej ocenie, w ocenie rządu i mojej ocenie, w pełni zasadne. Nie bójmy się mediów, nie bójmy się jawności – akcentował Zbigniew Ziobro.

Nowelizacja wprowadza też modyfikacje w kwestii zakresu tajemnicy lekarskiej. Według projektu dysponentem tej tajemnicy po śmierci pacjenta powinny być osoby mu najbliższe.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl