Szczątki dwóch bohaterów II RP wrócą do Polski

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powołał honorowy komitet, który zajmie się sprowadzeniem do Polski szczątków dwóch bohaterów II RP. Chodzi o płk. Ignacego Matuszewskiego, byłego ministra skarbu i żołnierza wywiadu wojskowego, a także majora Henryka Floyar Rajchmana, ministra przemysłu i handlu.

Obaj spoczywają na jednym z cmentarzy w Stanach Zjednoczonych. Oficerowie Wojska Polskiego chcieli zostać pochowani w Polsce.

Szef MON Antoni Macierewicz podczas konferencji w Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa przypomniał zasługi płk. Ignacego Matuszewskiego dla Polski.

– Był on nie tylko jednym z twórców polskiego wywiadu wojskowego, ale człowiekiem, którego wpływ na zwycięstwo z bolszewikami w 1920 był porównywalny wyłącznie z wpływem Józefa Piłsudskiego. To on odpowiadał za wywiad radiowy, to dzięki niemu Wojsko Polskie wiedziało, jakie są ruchy, decyzje i sytuacja na froncie po stronie przeciwnika – powiedział Antoni Macierewicz.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz, który wszedł do komitetu honorowego zwrócił uwagę, że nie uhonorowano i nie uczczono pamięci tych cichych bohaterów.

Szef resortu przypomniał akcję ratowania złota jaką podjęli ówcześni ministrowie.

– Dzięki swoim umiejętnościom, determinacji i odwadze uratowali 75 ton polskiego złota, złota banku polskiego. Wywożąc je przez Rumunię, Morze Czarne, Turcję, Syrię i przywożąc je bezpiecznie do Francji. Tam ten skarb, ten majątek narodu polskiego, wypracowany przez wiele pokoleń polskiego społeczeństwa pomógł budować próbę ratowania polskiej niepodległości oraz polskiej wolności przez polski rząd na uchodźctwie – zaznaczył Dawid Jackiewicz.

3 sierpnia  tego roku minie 75 lat od śmierci płk. Ignacego Matuszewskiego.

RIRM

drukuj