Senat w tym tygodniu zadecyduje co dalej z prezydenckim wnioskiem ws. referendum dotyczącego zmian w konstytucji

W tym tygodniu poznamy decyzję Senatu w sprawie zarządzenia referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji. Adam Bielan poinformował dziś, że nie ma jeszcze decyzji klubu Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie.

Wicemarszałek Senatu przyznał, że proponowana przez prezydenta data referendum jest problematyczna dla jego obozu politycznego. Właśnie m.in. z tego powodu, według informacji medialnych, prezydencki wniosek najprawdopodobniej upadnie.

Historyk i politolog prof. Mieczysław Ryba zaznacza, że choć bezsporne są sprawy reformy konstytucji i społecznych konsultacji, to ze względu na podejście opozycji, istnieją obawy o frekwencje podczas referendum i ewentualny brak merytorycznej dyskusji nad sprawami, których ma ono dotyczyć.

Obawiam się, że opozycja zachowa swoją totalna twarz, czyli ogłosi bojkot. Ogłoszenie takiego bojkotu referendum obniży frekwencję i wówczas to przedsięwzięcie – i od strony wizerunkowej i rzeczywistej – będzie nie efektywne. Pan prezydent RP podjął to ryzyko i wydaje się, że będzie starał się zachęcać do dyskusji, a może skończyć się w ten sposób, że samo głosowanie będzie jedynie plebiscytem za i przeciw obecnej władzy. Te pytania jak reformować kraj, które miały być przedmiotem dyskusji, mogą zejść zupełnie bez jakiejś refleksji na plan dalszy  akcentuje wykładowca akademicki.

Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum dotyczącego zmian w konstytucji trafił do Senatu w piątek. Według propozycji głosowanie miałoby zostać przeprowadzone w dniach 10-11 listopada. Polacy mieliby wtedy odpowiedzieć na 10 pytań.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl