fot. PAP/Radek Pietruszka

Senat zajmie się projektem ustawy dot. walki z epidemią

Dzisiaj Senat zajmie się projektem ustawy dotyczącym walki z epidemią. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnił, że wieczorem ustawa będzie przegłosowana.

Sejm przyjął w ubiegły czwartek projekt ustawy o walce z epidemią. Projekt poparły: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Lewica. 9 posłów Konfederacji było przeciwnych. Projekt zakłada m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy w czasie opieki nad zakażonymi koronawirusem. Do 200 proc. wzrośnie wynagrodzenie pracowników medycznych kierowanych do pracy przez wojewodę. Rozszerzeniu uległ zakres osób objętych wyższym zasiłkiem w kwarantannie.

– Będą pobierać zasiłek w wysokości 100 proc. należnego świadczenia ZUS, a nie – jak przewiduje ustawa – 80 proc. Poszerzyliśmy grupę o pracowników służby więziennej i pracowników opieki społecznej – wskazał Bolesław Piecha, poseł PiS.

Chodzi o policję, wojsko i straż pożarną. Ustawa przewiduje też obowiązkowe noszenie maseczek. Dzięki zmianie w przepisach o zatrudnianiu lekarzy spoza Unii Europejskiej, prawo do wykonywania zawodu dostaną cudzoziemcy, ale też Polacy, którzy uzyskali dyplom poza Unią. Ustawa zawiera także 4 poprawki Koalicji Obywatelskiej.

– Będzie zakaz kierowania do pracy osoby wychowującej dziecko do 14. roku życia. Strażnicy miejscy, którzy są delegowani do walki z COVID-19, będą objęci takimi samymi przepisami jak inne służby – oznajmiła Monika Wielichowska, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dzisiaj ustawa trafi do Senatu. O szybkiej pracy zapewnił marszałek Tomasz Grodzki.

– Będzie trwała weekend i pół jednego dnia. W poniedziałek wieczorem prawdopodobnie ustawa będzie przegłosowana – zapowiedział Tomasz Grodzki.

Dzisiaj zbierze się też senacka Komisja Zdrowia, która zajmie się nowelizacją.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl