fot. Mateusz Marek

[TYLKOU NAS] K. Michałkiewicz: Od początku pandemii koronawirusa PFRON podjął działania w kierunku zaspokojenia potrzeb osób niepełnosprawnych

Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, które straciły miejsce, do którego uczęszczały, wymyśliliśmy wsparcie dla nich. Każda taka osoba otrzyma 500 złotych na zorganizowanie sobie aktywności lub opieki w domu. Wstępnie mówimy o trzech miesiącach – marcu, kwietniu i maju – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Najwięcej w dobie koronawirusa i skutków przez niego wywołanych mówi się o przedsiębiorcach oraz kryzysie ekonomicznym. Natomiast o tym, jak ten czas wygląda dla osób niepełnosprawnych mówił na antenie Telewizji Trwam prezes PFRON-u Krzysztof Michałkiewicz.

– Martwimy się o osoby niepełnosprawne. Na pewno są grupą podwyższonego ryzyka i mogą mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Dlatego pamięć o nich i wrażliwość naszego społeczeństwa jest nieodzowna. Wymagają oni naszej uwagi i pomocy – podkreślił.

Z uwagi na restrykcje wprowadzone przez rząd zamknięte zostały niektóre ośrodki mające na celu wspierać na co dzień osoby niepełnosprawne. Nie wszyscy mogą także korzystać z rehabilitacji.

– Od początku PFRON podjął działania w kierunku zaspokojenia tych potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozszerzyliśmy program, który mieliśmy na wsparcie w wyniku klęski żywiołowej na wsparcie z powodu epidemii. W ramach tego uruchomiliśmy dwa moduły. Osoby, które korzystały dotychczas z takiej pomocy mogą korzystać ze wsparcia. Od razu powiadomiliśmy placówki o tym, by nie martwiły się o finansowanie – wskazał Krzysztof Michałkiewicz.

Pieniądze trafią nie tylko do placówek, ale także bezpośrednio do niepełnosprawnych.

– Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, które straciły miejsce, do którego uczęszczały, wymyśliliśmy wsparcie dla nich. Każda taka osoba otrzyma 500 złotych na zorganizowanie sobie aktywności lub opieki w domu. Wstępnie mówimy o trzech miesiącach – marcu, kwietniu i maju – zaznaczył prezes PFRON-u

W jaki sposób można otrzymać takie pieniądze?

– PFRON uruchomił specjalną infolinię, na którą dzwoni około 1000 osób dziennie. Jednocześnie uruchomiliśmy portal, który pozwala złożyć nam wniosek drogą internetową. Pieniądze będą wypłacać Powiatowe Centra Pomocy Rodziny, które znajdują się w każdym powiecie – wyjaśnił Krzysztof Michałkiewicz.

radiomaryja.pl

drukuj