fot. WOT

 „Odporna Wiosna” wsparciem dla opieki medycznej i służb sanitarnych

Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, dystrybucję ankiet, regulację ruchem, aż po mobilne pobieranie wymazów – to zakres wsparcia jakiego udzielają terytorialsi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w dwunastu szpitalach i placówkach sanitarnych na terenie Podkarpacia.

Ponad 60 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pełni służbę w 12 szpitalach i placówkach sanitarnych na Podkarpaciu. Lista zadań jakie wykonują żołnierze-ochotnicy jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Działania obejmują nie tylko szpitale kliniczne ale także przychodnię onkologiczną.

Wszędzie tam, gdzie żołnierze pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów. Terytorialsów można spotkać przed szpitalami, jako monitorowanie dostępu do tych placówek, podczas wykonywania badania temperatury ciała oraz dystrybucję ankiet osobowych.

Żołnierze podkarpackiej brygady prowadzą wsparcie w zakresie kontroli sanitarno – epidemiologicznej w różnych zmianach czasowych. Do służby na rzecz podmiotów medycznych skierowaliśmy żołnierzy z miejscowości z których pochodzą. Żołnierze identyfikują się z lokalną społecznością i bardzo pozytywnie odbierają to, że mogą dział i służyć swoim bliskim, przyjaciołom i społeczeństwu. Ponadto w ramach operacji „Odporna wiosna” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają kombatantów, żołnierzy AK, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego – podsumowuje płk Dariusz Słota dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Realizują je żołnierze posiadający odpowiednie kompetencje oraz mający specjalne przeszkolenie. Takie dwu lub trzyosobowe zespoły działają mobilnie, pobierając próbki w domach od osób przebywających w kwarantannie. Do tej pory terytorialsi z Podkarpacia pobrali ponad 400 wymazów.

***

Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 250 żołnierzy z podkarpackiej brygady. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl