fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda wziął udział w sesji Q&A

Już po raz kolejny prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w sesji Q&A, podczas której odpowiadał na pytania internautów.

W trakcie piątkowej sesji padło wiele nurtujących Polaków pytań. Większość z nich dotyczyła trudnej sytuacji – czasu epidemii w jakim przyszło nam teraz żyć. Były pytania o dalszą wypłacalność programu „500 plus”. Jak zapewnił prezydent program ten, tak jak 13 emerytura nadal będzie realizowany.

– Kiedy dzisiaj sytuacja stała się kryzysowa zarówno w sensie epidemicznym, ale przede wszystkim także niestety i w sensie ekonomicznym, to „500 plus” jako gwarancja tego, że pieniądze dla rodzin będą, jest dla mnie jednym z elementów absolutnie fundamentalnych. I chcę zapewnić, że „500 plus” będzie wypłacane – powiedział prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do podpisanych przez niego ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową.

– Ustawy są podpisane i mam nadzieję, że jak najszybciej będą mogły wejść w życie. Będą mogły pomóc przedsiębiorcom, pracownikom ratować miejsca pracy, ratować biznes, wspierać funkcjonowanie rodzin, zapewnić pieniądze po prostu w tej trudnej kryzysowej sytuacji – podkreślił Andrzej Duda.

Odpowiadając z kolei na pytanie dotyczące zaplanowanych na maj wyborów, prezydent powiedział, że nie wyobraża sobie, by Polacy za granicą nie mogli uczestniczyć w wyborach korespondencyjnych.

– Nie wyobrażam sobie innej sytuacji. To muszą być takie zasady wyborcze, jeżeli chodzi o możliwość uczestniczenia w wyborach, jak były standardowo do tej pory. Głosowanie korespondencyjne ma służyć po pierwsze bezpieczeństwu. Po drugie, uważam, że może mieć walor profrekwencyjny, czyli może zwiększyć możliwość korzystania z prawa do udziału w głosowaniu, ale nie doprowadzić do ograniczenia tego prawa – zaznaczył prezydent RP.

Prezydent był też pytany m.in. o suszę i o straty w rolnictwie, jakie są przewidywane w Polsce. Jak podkreślił programy odszkodowawcze są bardzo konieczne.

– Susza jest problemem od kilku lat. To jest oczywiście kwestia odszkodowań dla rolników, którzy zostali dotknięci suszą, gdzie uważam, że państwo polskie musi stanąć na wysokości zadania i te odszkodowania zawsze musza być zapewnione, żeby rolnik mógł spokojnie pracować i nie musiał się martwić z w danym roku susza go dotknie czy nie – powiedział Andrzej Duda.

Zapobieganie skutkom suszy może być skuteczniejsze za sprawą monitoringu satelitarnego. Pilotażowy program ma ruszyć w przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl