fot. Tomasz Klucznik 7PBOT

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu włącza się w pomoc podczas pandemii

Pandemia to czas mobilizacji także dla Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Żołnierze niosą pomoc poprzez oddawanie krwi, rozwożenie żywności czy wsparcie logistyczne szpitali oraz policji.

Pomimo braku własnego stałego rejonu odpowiedzialności oraz dużo mniejszego stanu osobowego niż brygady OT, także i dla żołnierzy  Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu obecny okres to czas wielkiej mobilizacji i niesienia pomocy dla innych.

19 marca wraz z 8 Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz z podchorążymi Akademii Wojsk Lądowych żołnierze CSWOT wzięli udział w akcji honorowego krwiodastwa. Od 25 marca zostali oddelegowani do wsparcia działań brygad – 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT, 7 Pomorskiej Brygady OT oraz 16 Dolnośląskiej Brygady OT. Wspierają w dużej mierze działania logistyczne. Od końca marca Centrum wydelegowało 7 samochodów wraz z kierowcami. Pomagają oni transportować pakiety interwencyjne z żywnością, lekami oraz innymi najpotrzebniejszymi produktami z Caritasu i MOPS-u do osób starszych, kombatantów, osób potrzebujących i przebywających na kwarantannie.

Zadania, które pomaga realizować CSWOT, to także przewóz żołnierzy, jak i wsparcie w działaniach zabezpieczających Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego  w Toruniu poprzez mierzenie temperatury wszystkim wchodzącym na teren ośrodka. Żołnierze oddelegowani do 16 Dolnośląskiej Brygady OT, oprócz pomocy przy zabezpieczeniu logistycznym działań brygady, wspierają także działania policji oraz Domy Pomocy Społecznej. Niektórzy żołnierze pomagają również przy zabezpieczeniu szpitali.

– WOT jest formacją stworzoną po to, aby właśnie w trudnym czasie, w czasie kryzysu, podjąć działania antykryzysowe, stabilizujące sytuację. (…) Swoją postawą staramy się dowieść, że motto naszej formacji jest prawdziwe. Jesteśmy zawsze gotowi, zawsze blisko, zawsze obok was – mówi major Jarosław Kwiatkowski, koordynator działań antykryzysowych pomiędzy Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku a 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i podporządkowanych na czas operacji dowództwu WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji  jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, domami pomocy społecznej, miejskimi i powiatowymi centrami pomocy rodzinie, Caritasem oraz innymi organizacjami pozarządowymi, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

 

Sumita Mira Morzyńska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl