fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Pod hasłem walki z COVID-19 próbuje się złamać konsensus i boczną furtką zacząć przywracać handel w każdą niedzielę

Pod hasłem walki z COVID-19 próbuje się złamać konsensus i boczną furtką, plasterek po plasterku, de facto zacząć przywracać handel w każdą niedzielę. Z jednej strony mamy obostrzenia, które wynikają z przepisów sanitarnych, a z drugiej strony nieoczekiwanie otwiera się galerie handlowe, które mimo obostrzeń sanitarnych, jakie muszą być stosowane, stanowią duże zagrożenie dla rozprzestrzeniania się koronawirusa – zwracał uwagę Jan Maria Jackowski, senator PiS, w środowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Senat poparł nowelizację tzw. ustawy covidowej dopuszczającą w tym roku handel w najbliższą niedzielę, 6 grudnia, pomimo sprzeciwu handlowej „Solidarności”. Ustawa czeka na podpis prezydenta. [czytaj więcej] Wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej przeciwny był senator PiS Jan Maria Jackowski.

– W ustawie zaproponowano złamanie konsensusu, który został zawarty i wypracowany w poprzedniej kadencji parlamentu. To była stara idea „Solidarności”, aby wszystkie niedziele były wolne od handlu poza bardzo ograniczonymi możliwościami nabywania artykułów pierwszej potrzeby. O to była ogromna walka w ubiegłej kadencji. (…) Tymczasem rząd, pod hasłem walki z COVID-19, chce wprowadzić możliwość dodatkowej niedzieli, 6 grudnia – zwrócił uwagę gość TV Trwam.

Polityk przypomniał, że w poprzedniej kadencji Prawo i Sprawiedliwość poparło postulaty handlowej „Solidarności” dotyczące zakazu handlu w niedziele i walczyło o wprowadzenie tych rozwiązań.

– To zostało złamane i spowodowało ogromne protesty „Solidarności” oraz zaniepokojenie ludzi dobrej woli, że pod hasłem walki z COVID-19 próbuje się złamać konsensus i boczną furtką, plasterek po plasterku, de facto zacząć przywracać handel w każdą niedzielę. (…) Zdaje się, że w rządzie pojawia się opcja, która widziałaby jakieś formy powrotu i pod hasłem przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym pandemii przywrócić handel w niedziele – mówił Jan Maria Jackowski.

– Widzę, że następuje odejście od programu i ja na to się nie zgadzam, a także moi wyborcy, z którymi konsultuję decyzje przy głosowaniu. Złożyłem poprawkę, żeby wykreślić art. 4 z tej ustawy, czyli dotyczący handlu 6 grudnia. W wyniku działań proceduralnych, bo został złożony wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, który został poparty przez większość, moja poprawka nie była nawet głosowana. (…) Uważam, że trzeba być wiernym programowi, a nie koniunkturalnie zmieniać zdanie i relatywizować własne słowa, program i deklaracje – akcentował.

Od 28 listopada galerie handlowe, które zostały zamknięte z powodu wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem, są ponownie otwarte. Działają one w podwyższonym reżimie sanitarnym – obowiązuje limit osób, a także zasada obowiązkowej dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu lub noszenie jednorazowych rękawiczek.

– Z jednej strony mamy obostrzenia, które wynikają z przepisów sanitarnych – dystans, wiele sfer jest zamkniętych, a z drugiej strony nieoczekiwanie otwiera się galerie handlowe, które mimo obostrzeń sanitarnych, jakie muszą być stosowane, stanowią duże zagrożenie dla rozprzestrzeniania się koronawirusa. Widzimy, że tu jest pewna nielogiczność w stosunku do rozwiązań, które rząd sam proponuje. Albo skupiska są groźne i należałoby ich unikać, nie dopuszczać do ich powstawania, albo nie są groźne, więc w takim razie po co inne obostrzenia, które się pojawiają – zauważył senator.

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem, aby podpisał ustawę wprowadzającą handel 6 grudnia z opóźnieniem. [czytaj więcej]

– Ustawa dotyczy nie tylko niedzieli 6 grudnia, ale też innych kwestii, które są pozytywne. (…) Prezydent, kiedy w 2018 roku podpisywał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, bardzo ciepło się o tym wypowiadał i powiedział, że w pełni popiera to rozwiązanie – przypomniał polityk.

radiomaryja.pl

drukuj