fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm zajmuje się projektami ustaw dot. walki z epidemią koronawirusa

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajął się w środę projektami ustaw dotyczącymi walki z epidemią koronawirusa. Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. podwyżkę do 200 proc. wynagrodzenia zasadniczego wraz z pochodnymi dla osób skierowanych przez wojewodę do pracy związanej ze zwalczaniem COVID-19 czy wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej za błędy medyczne w czasie epidemii.

– Pragniemy również, by ktoś, kto ulegnie zakażeniu albo będzie miał konieczność kwarantanny, otrzymał zasiłek z tytułu niezdolności do pracy w wysokości 100 proc., a nie, jak dotychczas, 80 proc. – powiedział Bolesław Piecha z PiS.

Proponowane przez PiS zmiany są tylko na papierze i nie mają przełożenia na realne działania – zaznaczył Cezary Tomczyk.

– Nowa ustawa, o której mówimy dzisiaj, to jest złudne myślenie, że w momencie kryzysu wystarczy napisać na papierze, że będzie dobrze. Właśnie tam są takie zapisy, że szpital musi przyjąć, że karetka musi zawieźć, ale przecież do tej pory na papierze też się wszystko zgadzało. Przecież  była wystarczająca liczba łózek, wystarczająca liczba respiratorów, a na samym końcu okazało się, że jednak tak nie jest – zauważył Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Dziś nie czas na waśnie i kłótnie polityczne, na czarnowidztwo. Jesteśmy silni i pokonamy wroga. Jeśli będziemy razem zwyciężymy szybciej i bez tylu ofiar – podkreślał poseł Czesław Hoc z PiS.

Proponowany przez KO projekt ustawy przewiduje możliwość dokonywania zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, nie stosując ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby.

Projekt przedłożony przez Lewicę zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

– W tej ustawie będzie jednoznaczny zapis, że ci, którzy nie przestrzegają wytycznych zarządzenia ministra zdrowia, będą ponosili karę grzywny już w sposób jednoznaczny, nie do zakwestionowania przez ewentualne sądy – podkreślił Zdzisław Wolski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Z kolei projekt posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego zakłada przyznanie co miesięcznego dodatku pieniężnego w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. Dariusz Klimczak podkreślał, że projekty w sprawie walki z COVID-19 są spóźnione.

– Te ustawy powinny wejść na obrady Sejmu co najmniej dwa miesiące temu. Dobrze, że dzisiaj zaczynamy o nich rozmawiać, ale wszyscy wiemy, że to jest działanie spóźnione i [podjęte – red.], tylko dlatego, że mamy pożar w systemie ochrony zdrowia – powiedział poseł PSL Dariusz Klimczak.

Premier zaapelował o jak najszybsze uchwalenie ustaw, które pomogą w walce z COVID-19.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl