fot. pixabay.com

Kontrola w WUM: Celebryci zaszczepieni na COVID-19 poza kolejnością zarejestrowani zostali jako personel szpitala

Celebryci zaszczepieni na COVID-19 poza kolejnością zarejestrowani zostali jako personel szpitala. To jedna z nieprawidłowości wykazanych w trakcie trwającej kontroli w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Za takie naruszenia zasad grozi kara przynajmniej 250 tys. złotych. 

Wczoraj komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła wyniki własnej kontroli. Chodzi o zaszczepienie poza kolejnością osiemnastu znanych osób kultury i polityki.

„Miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia” – poinformował WUM.

Odwołano prezes Centrum Medycznego WUM, które prowadziło szczepienia. Wskazano że rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong nie wywierał nacisków na dobór osób do szczepienia. Tymczasem wczoraj w TVN24 aktorka Krystyna Janda wprost przyznała, że listę z nazwiskami wysłała rektorowi.

Ja konkretnie podawałam listę prof. Gaciongowi listę kolegów, którzy zgodzili się być ambasadorami szczepień – powiedziała.

Rektor zaprzecza tym słowom.

„Lista osób zaproszonych do szczepienia nie była mi wcześniej znana” – oznajmił prof. Zbigniew Gaciong.

Według NFZ-u, który wciąż prowadzi kontrolę w szpitalu, żadnej akcji promocyjnej, o której po wybuchu afery mówił zarówno rektor, jak i aktorzy, nie było – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień – stwierdził minister.

Według NFZ-u, celebrytów zarejestrowano na szczepienia jako pracowników szpitala.

– Te osoby zostały nieprawidłowo zgłoszone, nieprawidłowo nawet względem wyjątków, które zostały określone, ponieważ zostały zgłoszone jako personel medyczny – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Osoby zgłoszono do szczepienia jeszcze przed informacją NFZ-u o możliwości podania szczepionki poza kolejnością, gdyby istniało zagrożenie zmarnowania się  niektórych dawek.  Problemu nie widzi europoseł SLD Leszek Miller, który poza kolejnością zaszczepił się wraz z żoną.

– Moja żona jest taką samą pacjentką Centrum Medycznego WUM, jak ja. Razem tam należymy i razem się zaszczepiliśmy – powiedział polityk.

Zaszczepienie potwierdzili aktorzy – poza Krystyną Jandą Wiktor Zborowski czy Michał Bajor, a także dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. Szczepienia nie potwierdza założyciel TVN-u Mariusz Walter. Pojawiają się też fake newsy. Informację o swoim szczepieniu zdementować musiała aktorka Halina Łabonarska. Aferę trzeba wyjaśnić – stwierdził dr Wojciech Wciseł.

– Wyszła nasza narodowa wada, że Polak potrafi i w każdej sytuacji stara się kombinować jeżeli jest to możliwe – stwierdził dr Wojciech Wciseł.

Liczba zakażeń koronawirusem jest duża. Dziś odnotowano 7624 nowe przypadki. Trzeba zapobiec trzeciej fali pandemii – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

– Trzeba, żebyśmy w solidarny sposób przystąpili do programu szczepień – apelował premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce zaszczepiono dotąd 114 tys. osób. W Niemczech liczba ta wynosi 265 tys., ale we Francji tylko około 400. Według szefa klubu KO Cezarego Tomczyka, tempo szczepień w Polsce jest za wolne.

– Narodowy Program Szczepień zajmie 202 tygodnie i zakończy się 21 listopada 2024 roku – zauważył Cezary Tomczyk.

Realizację Narodowego Programu Szczepień omawiano na sejmowej Komisji Zdrowia. 25 stycznia ruszą szczepienia grupy pierwszej – wskazał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. To służby mundurowe, nauczyciele i seniorzy.

– Żeby zaszczepić osoby 70-letnie, w tym również osoby, które są w DPS-ach, w ZOL-ach, czyli te osoby, które są chore, które są najbardziej narażone – wyjaśnił Michał Dworczyk.

Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się na szczepienie dowiozą gminy i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W tej sprawie podpisano już porozumienia. Liczba zachorowań stabilizuje się, dlatego trwa proces przywracania łóżek covidowych do zwykłego systemu. Z blisko 40 tys. łóżek na początku grudnia, teraz jest ich ponad 33 tys. Wykorzystywanych jest 17 tys. z nich.

– W obecnej sytuacji mamy 100-procentowy bufor bezpieczeństwa, który właśnie jest rezerwą – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl