fot. PAP/Wojtek Jargiło

Ferie w czasie pandemii  

W Polsce trwają ferie z szeroką ofertą zajęć dla dzieci i młodzieży, zorganizowanych w reżimie sanitarnym, często zdalnie. Po feriach prawdopodobny jest powrót do budynków szkolnych przynajmniej części uczniów.

W Polsce rozpoczęły się ferie. Nie są one takie, jakie były w latach minionych. Nie ma wyjazdów na narty czy różnego rodzaju obozów. Wiele instytucji stara się uatrakcyjnić uczniom wolny czas. Główny Inspektorat Transportu Drogowego wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki zorganizowało zajęcia on-line o bezpieczeństwie na drodze.

Dwa feryjne tygodnie szybko miną. Dlatego już dziś wielu uczniów i rodziców zadaje sobie pytanie, czy po 17 stycznia będą normalne lekcje w szkołach. Dziś na to pytanie nie ma niestety jeszcze odpowiedzi. Wszystko zależy od ilości zakażeń. Jeśli będzie powrót, to dzieci najmłodszych z klas 1-3 szkoły podstawowej – poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

– Będziemy w ostatnim tygodniu ferii przeprowadzali akcję testowania wśród nauczycieli klas 1-3 po to, żeby przygotować się na ewentualność (bo to nie jest jeszcze przesądzone) powrotu do szkół – powiedział Adam Niedzielski.

Zdalne nauczanie jest szczególnie dotkliwe dla maluchów i ich rodziców – zauważyła Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak.

– Rodzice, zwłaszcza dzieci młodszych, są bardzo zmęczeni pomaganiem swoim dzieciom w uczeniu się, w odrabianiu lekcji, w całym cyklu nauczania. To wszystko, co dzisiaj jest, wydaje się, że zdecydowanie zbyt długo trwa – wskazała Barbara Nowak.

Kontakt bezpośredni jest korzystny dla najmłodszych pod względem zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Dzieci wówczas lepiej się rozwijają – przypomniała psycholog społeczny, dr Krystyna Kmiecik-Baran.

– Kontakt dzieci ze sobą jest pożądaną sprawą. I jeśli istnieje jakakolwiek możliwość, by dzieci były w ławkach szkolnych, a nie siedziały za komputerem, jest ona dla ich rozwoju pod każdym względem korzystna – powiedziała dr Krystyna Kmiecik-Baran.

W następnej kolejności prawdopodobnie powrócą do szkół ósmoklasiści i maturzyści. Poza aspektami psychologicznymi ważne jest przygotowanie uczniów do całościowego sprawdzenia ich wiedzy – wyjaśniła rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki, Anna Ostrowska.

– Również z troską patrzymy na uczniów klas ósmych i maturzystów. To wyjątkowy czas w ich edukacji, ponieważ przygotowują się do egzaminów. W związku z tym spojrzenie na nich również przez nauczyciela i nauka w trybie stacjonarnym jest niezwykle ważna. Dzięki kontaktowi bezpośredniemu z nauczycielem będą mogli lepiej przygotować się do egzaminów – zaznaczyła Anna Ostrowska.

W przypadku, kiedy może na razie powrócić tylko pewien procent uczniów, przeważają argumenty za powrotem najmłodszych – podsumował dyrektor Prywatnego Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, ks. Jerzy Babiak.

– Na pewno uczniowie starsi zdecydowanie lepiej potrafią sobie radzić i współpracować z nauczycielami niż uczniowie młodsi. Wiele sygnałów wskazuje na to, że uczniowie klas 1-3, a więc maluchy, którzy wchodzą w ogóle w świat edukacji, potrzebują wsparcia – podkreślił ks. Jerzy Babiak.

Ministerstwo Zdrowia przewidziało, że w pierwszej grupie, obok seniorów i służb mundurowych, zaszczepiani będą także nauczyciele.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl