fot. PAP/Leszek Szymański

W. Kraska: Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 – możliwe jeszcze w tym roku

Pierwsze szczepienia na koronawirusa mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował na antenie Radia Maryja, że taki scenariusz jest możliwy pod warunkiem, że jeszcze przed świętami Europejska Agencja Leków wyda pozytywną ocenę jednej ze szczepionek.

Według zapowiedzi, agencja ma dokonać oceny w najbliższy poniedziałek. Waldemar Kraska wskazał, że w przypadku pozytywnej decyzji, szczepionki mogłyby się pojawić w naszym kraju zaraz po świętach.

– Czyli 28 dzień grudnia. Będzie to szczepionka oczywiście skierowana dla służby zdrowia, dla medyków i wtedy – mam nadzieję, że pod koniec grudnia – rozpoczną się pierwsze szczepienia, a potem, oczywiście zgodnie z kalendarzem, następne grupy społeczne będą szczepione. Mamy przygotowaną sieć punktów szczepień. Chcemy, aby w każdej gminie taki punkt się mieścił. Mamy również deklarację ze strony Straży Pożarnej (mówimy tu zarówno o państwowej, jak i ochotniczej), że osoby starsze, którym trudno będzie dotrzeć do punktów szczepień, będą właśnie przez strażaków do tych punktów dowiezione – zaznaczył Waldemar Kraska.

Rząd we wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień. Zakłada on doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Przeprowadzanie zabiegów podzielone jest na cztery etapy.

 

RIRM

drukuj