fot. PAP/Lech Muszyński

W tym roku szkolnym – niższe wymagania egzaminacyjne dla maturzystów. Dyrektor CKE: Po publikacji rozporządzenia zostanie zaktualizowany harmonogram egzaminów

Harmonogram matur i testu ósmoklasisty zostanie zaktualizowany tuż po opublikowaniu rozporządzenia w sprawie egzaminów – poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W tym roku szkolnym, z powodu epidemii i nauki zdalnej, wymagania egzaminacyjne zostaną ograniczone.

Najważniejsza zmiana w tegorocznych egzaminach to rezygnacja z matury ustnej.

– Jeżeli wśród przyszłorocznych maturzystów są takie osoby, które potrzebują wyniku egzaminu maturalnego w części ustnej do tego, aby dostać się na wymarzoną uczelnię za granicą, to taki egzamin zostanie przeprowadzony – poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Wtedy będzie trzeba jedynie poinformować o tym dyrekcję szkoły.  W tym roku szkolnym nie będzie także obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to w teście z języka angielskiego zostało wykreślonych kilka zagadnień gramatycznych.

– Takie najważniejsze wymagania, jeśli chodzi o gramatykę, które na egzaminie nie będą sprawdzane, to jest czas past perfect i mowa zależna. Te zagadnienia zostały z listy struktur gramatycznych na egzaminie ósmoklasisty wykreślone – wskazał Marcin Smolik.

Osoby, które w ubiegłym roku zdały egzaminy pisemne, ale nie zdały egzaminów ustnych, mogą otrzymać w tym roku świadectwo dojrzałości. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do 31 maja do okręgowej komisji egzaminacyjnej.

– Część wymagań z podstawy programowej została okrojona po to, aby nie pojawiały się te wymagania w zadaniach egzaminacyjnych, tak aby nie stawiać zdających w sytuacji, która byłaby nie fair, żeby wymagać od nich treści, których omówienie było utrudnione bądź przysparzało jakichś szczególnych trudności w związku z tym, że kształcenie odbywało się zdalnie – wyjaśnił dyrektor CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zachęca uczniów i nauczycieli, by zapoznali się z tegorocznymi wymaganiami egzaminacyjnymi.

 

TV Trwam News

drukuj