fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki przedstawił plan walki z drugą falą pandemii w Polsce

Od sierpnia zwiększyliśmy liczbę łóżek z respiratorami 3,5-krotnie. Każdy szpital, który potrzebuje respiratorów, otrzyma sprzęt – zadeklarował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił informację nt. stanu przygotowań państwa do walki z epidemią koronawirusa.

W ostatnich dniach szybciej przyrasta liczba łóżek niż liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają opieki szpitalnej w tej formie. Zakładamy co najmniej kolejnych 15 tys. łóżek – wskazał premier.

Obecnie w użyciu przy pacjentach zakażonych koronawirusem jest niespełna 800 respiratorów. Wolnych, czekających na podłączenie respiratorów jest niemal 3 tysiące.

W trakcie miesięcy letnich zwiększyliśmy nasze moce, jeśli chodzi o testowanie 4 tys. do 80 tys. testów dziennie. Zwiększono także liczbę łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem z 6 tys. na początku września do 16 tys. obecnie

Co przed nami? Ochrona zdrowia Polaków i pracowników służby zdrowia, ochrona miejsc pracy, ochrona seniorów – to filary strategii rządu na najbliższe tygodnie.

– Cztery główne linie obrony w tej naszej strategii. Pierwsza linia obrony: rygory i obostrzenia. To są maseczki, dystans społeczny, warunki sanitarne. Druga linia obrony: system ochrony zdrowia. Już dzisiaj 16 tys. łóżek szpitalnych, 40 proc. więcej niż jest dzisiaj wykorzystywanych, nasze izolatoria. Trzecia linia obrony to tworzenie dodatkowych 13 tys. łóżek szpitalnych wraz z odpowiednią proporcją podłączeń respiratorowych i tlenowych.  Tworzymy czwartą linię obrony i to są tzw. szpitale tymczasowe – powiedział Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że dziś zostanie podjęta decyzja ws. przejścia wyższych klas szkół podstawowych na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj