fot. PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro: Solidarna Polska będzie głosować przeciwko porozumieniu, które w Brukseli wynegocjował premier M. Morawiecki

Solidarna Polska zagłosuje w Sejmie przeciwko porozumieniu, jakie premier wynegocjował w Brukseli – zapowiedział minister Zbigniew Ziobro. W obozie władzy widoczna jest różnica zdań. Na razie udało się uniknąć rozłamu.

Solidarna Polska do końca przedstawiała jednoznaczne stanowisko w sprawie unijnych negocjacji. Chciała weta i zablokowania mechanizmu łączącego wypłatę unijnych środków z praworządnością. Inną decyzję podjął premier, dla którego weto okazało się taktyką negocjacyjną.

– Osiągnęliśmy maksimum tego, co było do osiągnięcia – powiedział Radosław Fogiel, poseł PiS.

To maksimum dla PiS-u i Porozumienia, ale nie dla Solidarnej Polski. Różnica zdań jest widoczna, bo politycy mówią o niej głośno.

– Nie zmieniliśmy zdania, nie wyrażamy zachwytu i nie jesteśmy szczęśliwi z powodu decyzji Pana premiera. Przeciwnie, krytykujemy tę decyzję – powiedział Zbigniew Ziobro w Polsat News.

Partia Zbigniewa Ziobry na razie pozostaje w koalicji rządzącej, choć pojawiła się opcja rozłamu.

– Będąc w rządzie, zachowując to miejsce i podtrzymując pełny krytycyzm do tej decyzji, po pierwsze, zagłosujemy przeciwko tym propozycjom w Sejmie, przeciwko propozycjom polskiego premiera. Po drugie, jako Prokurator Generalny będę mógł występować z wnioskami przed TK i TSUE, czego nie mógłbym zrobić będąc w polskiej opozycji – wskazał Zbigniew Ziobro.

Trudno spodziewać się, by przeciwko porozumieniu wynegocjowanemu przez premiera zagłosowało PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego jest przekonana, że staje na straży polskiej suwerenności. I w tej walce zyskała nowe narzędzia – stwierdził Radosław Fogiel z PiS-u.

– To nas wyposaża w narzędzia do walki na przyszłość, bo ścieranie się, obrona suwerenności w kontekście utrzymania kompetencji państw narodowych, ono nie skończyło się wraz ze szczytem. To będzie projekt, to będzie walka na najbliższe lata – zaznaczył polityk.

Solidarna Polska podtrzymuje, że to właśnie unijny mechanizm jest zagrożeniem dla polskiej suwerenności. Zbigniew Ziobro podkreślił, że własne zdanie jest dla jego partii ważniejsze niż bycie w rządzie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl