fot. twitter.com/ArchKrakowska

Kościół wspiera walkę z koronawirusem

Księża, siostry zakonne, wierni każdego dnia dzielą się miłosierdziem z najbardziej potrzebującymi. Kościół angażuje też potężne środki finansowe na zakup materiałów do walki koronawirusem. Caritas Polska kupi 100  respiratorów dla Polskich szpitali. 

Dzieł miłosierdzia można dokonywać czynem, słowem i modlitwą. Pomoc najbardziej potrzebującym to odpowiedź na obecną sytuację – mówi siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– Z Sanktuarium w Krakowie w Łagiewnikach z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wyjechało sześć sióstr do pomocy w domach pomocy społecznej. Wyjechały do Kalisza, gdzie są osoby zarażone koronawirusem, na Grochowie, gdzie jest ogromny dom pomocy społecznej ponad 100 osób i do zakładu leczniczego dla dzieci w Częstochowie – zaznacza s. Elżbieta Siepak.

Z kolei dziewięć sióstr dominikanek posługuje już w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Wspiera je misjonarz z diecezji tarnowskiej, ks. Piotr Dydo-Rożniecki.

Kolejne siostry dominikanki zgłosiły się do domu opieki w Kaliszu. Pracują też w Stalowej Woli oraz w hospicjum w Warszawie – mówi siostra Tymoteusza Gil.

– Siostry podkreślają, że bez wahania podjęły taką decyzję. Że to był taki czas, gdzie właściwie nie było czasu na zastanawianie się tylko trzeba było pomagać – podkreśla s. Tymoteusza Gil.

Z pomocą do ośrodka w Jeleniej Górze wraz z siostrami zgłosili się rektor i pięciu alumnów legnickiego seminarium. Potrzebne są kolejne ręce do pracy. Każdego dnia w pomoc angażują się w wielu wymiarach wolontariusze Caritas.

Panowie Krzysztof i Michał wydają posiłki potrzebującym we Wrocławiu.

– Lubię ludziom pomagać. Tym bardziej w czasach pandemii, żeby każdy dostał posiłek, coś do jedzenia. Jedno jest pewne, że nikt stąd nie odejdzie głodny – wskazuje Krzysztof Siedlecki, wolontariusz z diecezjalnego Caritas we Wrocławiu.

– Tu ukłon w stronę Caritasu, że pokazali mi takie miejsce, że mogę dzielić się tym darem miłosierdzia, że mogę zobaczyć, że są ludzie, którzy mają jeszcze mniej niż my – zaznacza Michał Siedlecki.

Kościelne instytucje charytatywne swoją opieką otaczają także seniorów, do których każdego dnia trafia niezbędna pomoc.

Warszawscy strażnicy miejscy otrzymali od Caritas Polska sprzęt ochronny dla siebie oraz bezdomnych.

– Chciałbym podziękować wszystkim darczyńcom, życząc zdrówka. Niech Pan Bóg ma nas wszystkich w opiece – mówi Alfred Paplak ze Straży Miejskiej w Warszawie.

Dzięki ogólnopolskiej zbiórce Caritas Polska kupuje 100 respiratorów, 10 tys. całościowych kombinezonów ochronnych oraz kilkanaście tysięcy maseczek. Pierwsze respiratory na dniach trafią do szpitali – mówi Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

– Respiratory, które zamówiła Caritas Polska cieszą się bardzo dobrą opinią wśród polskich lekarzy. Produkowane są w Wielkiej Brytanii, a więc mamy pewność, że będą one dobrze służyły w różnych miejscach – podkreśla ks. Marcin Iżycki.

Metropolita wrocławski zachęcił do tworzenia „parafialnych tarcz antykryzysowych”. Ks. abp Józef Kupny prosi księży, by zainteresowali się losem tych, którzy ze względu na epidemię koronawirusa stracili pracę. [czytaj więcej]

W całej Polsce księża codziennie modlą się za swoich wiernych, błogosławią Najświętszym Sakramentem swoje parafie. Dbają też o to, aby wszyscy mogli uczestniczyć w transmitowanych Mszach Świętych. Udzielają sakramentów chorym oraz zarażonych wirusem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl