fot. PAP/Paweł Supernak

W środę zostanie podpisana umowa na dostawę szczepionek przeciwko SARS-CoV-2

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w środę zostanie podpisana umowa na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19. Preparat opracowały firmy z Ameryki i Niemiec. Szczepionka ma się pojawić w pierwszych miesiącach 2021 roku. Polska przygotowuje infrastrukturę, aby zaszczepić jak najwięcej osób.

Szczepionka będzie dostępna dla chętnych – zaznaczył szef polskiego rządu. W pierwszej kolejności trafi do seniorów, służb medycznych i mundurowych. [czytaj więcej] 

– Chociaż dzisiaj szczepionki jeszcze nie ma, to już pracujemy nad planem, logistyką dystrybucji szczepionek. Najpierw trafią do seniorów oraz przede wszystkim do służb medycznych, mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią. Szczepionka będzie dostępna dla chętnych, ale chcemy, żeby była w bardzo dużym wymiarze, tak żeby wszyscy w możliwie jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić – powiedział Mateusz Morawiecki.

Amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką firmą BioNTech ogłosiły wczoraj, że ich szczepionka ma ponad 90-cio procentową skuteczność. Preparat przebadano na ponad 43 tysiącach osób. Naukowcy twierdzą, że szczepionka nie ma skutków ubocznych.

Prezes Rady Ministrów zaapelował też o przestrzeganie obostrzeń, aby do momentu zaszczepienia ucierpiało jak najmniej osób.

RIRM

drukuj