fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd zajmie się dziś projektem dot. dopłat do oprocentowania kredytów bankowych dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Rozwiązanie to stanowi kolejny element w realizacji Tarczy Antykryzysowej.  

Dopłaty do oprocentowania mają być stosowane do kredytów w celu zapewnienia płynności finansowej w związku z koronawirusem.

Ponadto projekt zawiera m.in. przepisy ułatwiające dostęp do wakacji kredytowych, poprzez wprowadzenie jasnych i transparentnych zasad zawieszenia wykonania umowy kredytowej.

Projekt pozytywnie zaopiniował Związek Pracodawców i Przedsiębiorców.

– Pomoc polskim firmom jest potrzebna i nikt rozsądny tego nie kwestionuje i to jest jeden z elementów takich, który jest ważny. Oczywiście zobaczymy, jak to będzie, jaka będzie finalna wersja tego projektu. My jesteśmy umiarkowanymi zwolennikami instrumentów bezzwrotnych. Uważamy, że to raczej powinny być instrumenty zwrotne, natomiast rząd robi to trochę w taki sposób, że „próbuje” przekupić przedsiębiorców i jak utrzymają miejsca pracy, to część tej pomocy ma być umarzana. To jest dobre, bo chodzi o ochronę miejsc pracy – powiedział prezes związku Cezary Kaźmierczak.

Projekt dotyczący dopłat do oprocentowania kredytów Komitet Stały Rady Ministrów przyjął pod koniec kwietnia br. Wnioskodawcą zmian jest wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

RIRM

drukuj