Przegląd resortów #RokNowychZadań

Trwa zmiana systemu oświaty. Będzie także nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Jej przedłożenie jeszcze jesienią tego roku zapowiedzieli dziś premier Beata Szydło oraz wicepremier Jarosław Gowin.

Prezes Rady Ministrów kontynuuje przegląd poszczególnych resortów. Dziś Beata Szydło wzięła pod lupę resorty: edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego oraz sportu i turystyki.

W trakcie spotkania wicepremier Jarosław Gowin zapewnił szefową polskiego rządu, że jesienią przedłoży nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym.

– On wprowadza zmiany, które są potrzebne polskiej nauce, ale również jest to projekt wychodzący naprzeciw tym zmianom, które dzieją się już w oświacie – wyjaśniła premier Beata Szydło.

Kształt ustawy oraz jego kierunki nadal nie są znane. W konkursie wyłoniono trzy zespoły, które do końca stycznia bieżącego roku mają przedstawić trzy konkurencyjne koncepcje ustaw. Równolegle toczą się debaty poprzedzające Narodowy Kongres Nauki, gdzie ustawa zostanie przedstawiona – przypomniał wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Polskie uczelnie i instytuty badawcze muszą przejść głębokie zmiany. Nie możemy zadowalać się tym, co jest teraz, nie możemy zadowalać się średnim poziomem, także w nauce. Polska wpadła w pułapkę średniej jakości. Stać nas na dużo więcej – zaznaczył Jarosław Gowin.

Reforma szkolnictwa wyższego ma łączyć się z głęboką reformą edukacji, którą wdraża minister Anna Zalewska. Rząd traktuje oświatę jako całość – podkreśliła premier Beata Szydło.

– Chcemy, aby na każdym z tych etapów ten rozwój młodego człowieka był pełny, był jak najbardziej odpowiadający jego oczekiwaniom, jego preferencjom i dający mu w przyszłości szanse na znalezienie dobrej pracy i realizacji swoich ambicji, swoich marzeń – akcentowała premier.

To dobra reforma, potrzebna reforma, przyjazna dzieciom, przyjazna polskiej szkole – tak premier mówiła o reformie wdrażanej przez minister Zalewską.

– To jest dobrze przygotowana i przemyślana reforma. Jest wprowadzana w życie zgodnie z założonym harmonogramem. Wszystko przebiega tak, jak zostało zaplanowane – zwróciła uwagę szefowa rządu.

Minister Zalewska zadeklarowała również spotkanie koordynatorów reformy edukacji z naukowcami, którzy krytykują nowe podstawy programowe.

– Mamy gotowe nowoczesne podstawy programowe. Przypominam – w klasie 1-3 podstawy programowania i gra w szachy jako wzmocnienie matematyki – zauważyła minister Anna Zalewska.

Szefowa resortu poinformowała, że do końca czerwca nauczyciele będą przeszkoleni z nowej podstawy programowej. Belfrów czekają również podwyżki. W kwietniu ministerstwo przedstawi ich harmonogram.

– Chcielibyśmy wskazać te podwyżki od 2018 roku. W tym roku, tak jak wcześniej powiedziałam, będzie waloryzacja – zaznaczyła Anna Zalewska.

To cieszy nauczycieli – podkreślił Robert Pieńkowski.

– Po raz pierwszy – w skromnym wymiarze – ale zostaną podniesione uposażenia nauczycieli o kwotę 1,3 proc – wskazywał Robert Pieńkowski.

Ministerstwo chce, by uczniowie kończyli szkoły z wysokimi kwalifikacjami. Dlatego rząd tak mocno stawia na szkoły branżowe. Ale edukacja to nie jedyny temat, jaki podęła dziś na spotkaniu z ministrami premier Beata Szydło, bo ponad rok rządów upłynął pod znakiem dużych zmian także w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

– Wdrażaliśmy szereg projektów, programów i rozwiązań. 2016 rok to początek największego projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki, biorąc pod uwagę liczbę beneficjentów Programu Klub. 2151 klubów sportowych otrzymało dofinansowanie na pracę trenera, organizację zgrupowań sportowych i sprzętu sportowego – wyjaśnił minister sportu Witold Bańka.

W tym roku budżet na Program Klub zwiększy się o 6 milionów złotych. Dodatkowo ministerstwo wprowadzi program SKS. Polega on na dofinansowaniu dodatkowych zajęć, organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj