fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: J. Gowin byłby raczej obciążeniem niż wzmocnieniem koalicji rządowej

Kontestacja działań Jarosława Gowina w Zjednoczonej Prawicy była nie do utrzymania. Najgorszym scenariuszem dla Zjednoczonej Prawicy byłoby trwanie tego stanu rzeczy, więc ta sytuacja nie jest zaskoczeniem – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

– Jarosław Gowin nie spodziewał się, że premier Mateusz Morawiecki i PiS podejmą decyzję o zdymisjonowaniu go z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii, chociaż jego ostatnie wypowiedzi nie pozostawiały wątpliwości, że jest on faktycznie poza obozem Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Gowin zawsze podkreślał, że miejsce Porozumienia jest w Zjednoczonej Prawicy – wskazał gość audycji [czytaj więcej].

Dr Krzysztof Kawęcki ocenił, że Porozumienie Jarosława Gowina jest w trudnej sytuacji politycznej.

– Dymisja Jarosława Gowina powoduje, że on i jego formacja polityczna są w trudnej sytuacji politycznej. Gdyby Jarosław Gowin uprzedził te działania i wcześniej wystąpił ze Zjednoczonej Prawicy, to jego pozycja polityczna, w kontekście relacji z opozycją, byłaby o wiele lepsza. W tym momencie pojawia się pytanie, czy Jarosław Gowin (ze swoimi poglądami) powinien być w Zjednoczonej Prawicy? – zaznaczył politolog.

Jarosław Gowin kwestionował wiele propozycji obozu rządzącego.

– W ostatnim czasie Jarosław Gowin kontestował wiele sztandarowych propozycji programowych Zjednoczonej Prawicy, chociażby ustawę medialną. Wydaje mi się, że Jarosław Gowin byłby raczej obciążeniem niż wzmocnieniem koalicji rządowej. Owszem, miał prawo krytycznie oceniać niektóre propozycje, ale za pomocą wewnątrzkoalicyjnych mechanizmów, a nie za pośrednictwem mediów. Dalsze trwanie tego stanu rzeczy osłabiałoby Zjednoczoną Prawicę w większym stopniu niż działanie opozycji – zwrócił uwagę historyk.

Dr Krzysztof Kawęcki zapewnił, że dymisja lidera Porozumienia nie będzie miała wpływu na  zachowanie elektoratu.

– Odejście Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy nie będzie miało wpływu na  zachowanie elektoratu. Poparcie Porozumienia nie przekracza poziomu 3 procent. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy będzie się utrzymywało na tym samym poziomie, a opozycja nie poprawi swoich notowań. Dymisja Jarosława Gowina będzie miała wpływ na układ w parlamencie i rzeczywiście jest to sprawa kluczowa – akcentował gość audycji [czytaj więcej].

Politolog wskazał, że dymisja Jarosława Gowina nie jest zaskoczeniem.

– Kontestacja działań Jarosława Gowina w Zjednoczonej Prawicy była nie do utrzymania. Najgorszym scenariuszem dla Zjednoczonej Prawicy byłoby trwanie tego stanu rzeczy, więc ta sytuacja nie jest zaskoczeniem – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą rozmowę z dr. Krzysztofem Kawęckim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj