J. Gowin w Brukseli o finansowaniu badań naukowych i innowacji w UE

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem Carlosem Moedasem. Tematem rozmowy obu polityków było przedstawienie polskiego stanowiska w zakresie przyszłego finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

Celem wizyty wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego w Brukseli była prezentacja stanowiska polskiego rządu w zakresie przyszłego programu ramowego, który wspiera polskich naukowców i badaczy. Jak mówił na briefingu prasowym Jarosław Gowin, w obecnym okresie rozwiązania – zwłaszcza te finansowe, które zostały przyjęte kilka lat temu – są dla polskich naukowców niekorzystne.

– Dziś polskim naukowcom nie opłaca się uczestniczyć w tym programie ramowym. Powód jest prosty – wynagrodzenia, jakie uzyskują z grantów ze źródeł krajowych są zdecydowanie wyższe niż te, na które mogliby liczyć z programów „Horyzontu”. To jest jeden z powodów, przez który nasz udział w „Horyzoncie 2020” nie przekroczył nawet 1 proc. – powiedział wicepremier.

Dlatego polski rząd chce porozumienia w tej sprawie z Komisją Europejską. Jak zapowiada minister Gowin, dzięki niemu naukowcy nie tylko z Polski, ale ze wszystkich krajów, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r. i później, mogliby być wynagradzani w ramach programu „Horyzont 2020” na takim poziomie, jaki przewidują agencje krajowe.

– Zależy nam na tym, aby w dziewiątym programie ramowym konsekwentnie trzymać się tego kryterium doskonałości naukowej. Tutaj w pełni podzielamy stanowisko Komisji Europejskiej, że musimy zwiększyć konkurencyjność europejskiej nauki. Zależy nam również na tym, żeby zasady dostępu do środków i udziału w projektach były równe. Zależy nam także, aby powstawały duże, przekrojowe programy naukowe, w których uczestniczyliby naukowcy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – wskazał wicepremier Gowin.

Komisja Europejska ma przedstawić ocenę programu „Horyzont” do końca roku, a wiosną 2018 r. propozycję nowego programu. Celem unijnego programu  jest zwiększenie liczby odkryć czy wspieranie przenoszenia innowacji z laboratoriów do środowiska biznesowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl