fot. PAP/EPA

Jest kompromis ws. nowego budżetu Unii na lata 2014-2020

O osiągnięciu przez negocjatorów PE i rządów państw UE wspólnym stanowisku  poinformował wczoraj wieczorem wicepremier Irlandii Eamon Gilmore.

Kompromis wymaga jeszcze zatwierdzenia na sesji plenarnej PE, co możliwe jest na początku lipca, oraz przez Radę UE czyli przedstawicieli rządów.

Jak poinformował wicepremier Irlandii porozumienie uwzględnia wszystkie kluczowe postulaty PE w sprawie wieloletniej perspektywy finansowej. Chodzi o elastyczność budżetu, czyli możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok i pomiędzy działami budżetowymi, obowiązkowy przegląd budżetu w 2016 r., rozpoczęcie prac nad stworzeniem systemu dochodów własnych UE oraz nowelizację rocznego budżetu na 2013 r. o dodatkowe 11, 2 mld euro.

Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro zaś na politykę rolną 28,5 mld euro.

To co przyjął Parlament jest mimo wszystko lepsze dla Polski od tego co wcześniej zostało wynegocjowane przez szefów rządów państw UE – zwraca uwagę europoseł Janusz Wojciechowski.

 – Przenoszenie wydatków i większa elastyczność w wydatkach budżetowych jest korzystna zwłaszcza dla krajów, które tak jak Polska mają tych funduszy spójności stosunkowo dużo. To jest lepsze rozwiązanie. Z drugiej strony jednak to pokazuje, że nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości. Polski rząd zbyt słabo negocjował i Parlament musiał pomóc. W dalszym ciągu jest to trudny budżet dla Polski. Ta większa elastyczność, którą zaproponował Parlament to na pewno lepsze rozwiązanie – zaznaczył europoseł.

Janusz Wojciechowski akcentuje, że szczególnie ważne jest teraz ustalenie ws. Wspólnej Polityki Rolnej.

 – Mam nadzieję, że w pewnych kwestiach uda się poprawić Wspólną Politykę Rolną. W najbliższy poniedziałek mamy spotkanie w Luksemburgu. To jest wielostronne spotkanie przedstawicieli Parlamentu. Wskazywało by to na to, że może jednak ten budżet i Wspólna Polityka Rolna będzie zrealizowana do 2014 roku – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

RIRM

drukuj