(fot. PAP)

Posłowie ocenią materiał dowodowy ws. postawienia członków KRRiT przed TS

Posłowie z sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej ocenią dziś materiał dowodowy zebrany ws. postawienia przed Trybunał Stanu  przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Rady Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

Poseł Andrzej Duda zwraca uwagę, że na ostatnim posiedzeniu komisji pojawiły się ważne – nieznane do tej pory – fakty w sprawie, dlatego posłowie PiS będą dziś wnioskować o kolejne przesłuchania świadków.

–  Przygotowaliśmy szereg wniosków dowodowych oraz planujemy przesłuchanie w tej sprawie co najmniej kilku osób. Ostatnie zeznania, które zostały złożone przed komisją 12 czerwca, ujawniły wiele wątków nieznanych do tej pory komisji. Te zeznania pochodziły z określonego źródła. Niestety nie wszystkie udało się wyjaśnić. Część spraw została w sposób jasny wskazana w zeznaniach, a część była tylko zasygnalizowana z racji braku szczegółowej wiedzy osoby, która te zeznania składała – powiedział poseł Andrzej Duda.

Poseł ma nadzieję, że tym razem przewodniczący komisji poseł PO Andrzej Halicki i inni posłowie Platformy nie odrzucą wniosków dowodowych PiS.

W tym kontekście poseł przypomina, że komisja odrzuciła wniosek o przesłuchanie w charakterze świadków poseł Elżbiety Kruk, Barbary Bubuli i byłego przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego. Posłowie PO argumentowali swoją decyzję tym, że nie są to osoby, które bezpośrednio uczestniczyły w procesie rozdzielania miejsc na multipleksie cyfrowym – dodaje poseł.

 –  To są wnioski dobrze uzasadnione i oparte na ważnych fragmentach zeznań złożonych przez jednego ze świadków. Mam nadzieję, że wnioski te zostaną przyjęte i postępowanie będzie toczyło się dalej. Ocena materiału dowodowego, która nastąpi dzisiaj nie jest oceną przed zamknięciem prac komisji i przygotowaniem końcowego sprawozdania do Sejmu. To tylko pewien etap postępowania dowodowego, po przejściu którego postępowanie będzie kontynuowane. Będziemy o to walczyli. Uważam to za konieczne dla należytego wyjaśnienia tej sprawy – zaznaczył poseł Andrzej Duda.

Tymczasem Sejm zapozna się dziś także ze sprawozdaniem z działalności KRRiT za ubiegły rok. Wcześniej dokument głosami koalicji rządzącej został przyjęty w Senacie.

RIRM

drukuj