Jak pomóc opiekunom dorosłych niepełnosprawnych? Co na to rząd?

Od 1 lipca opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to następstwo ograniczeń, jakie wprowadza ustawa o świadczeniach rodzinnych, którą Sejm przyjął w ubiegłym roku głosami koalicji PO-PSL i Ruchu Palikota.

O informację – jak rząd zamierza rozwiązać ten problem – zwrócili  się posłowie PiS-u. Dziś w Sejmie mają uzyskać odpowiedź.

Poseł i lekarz Czesław Hoc zwraca uwagę, że rząd – kosztem najbiedniejszych – szuka oszczędności. W tym roku na rozwiązaniach ustawy ma zaoszczędzić ok. 160 mln zł, a w przyszłym roku ok. 600 mln zł. Wszystko to dzieje się w sytuacji coraz bardziej widocznego ubóstwa wśród Polaków. Stąd potrzebne są zmiany, które wyeliminują problem, z jakim od 1 lipca mają się zmagać opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych – mówi poseł.

– Oczekujemy chociażby informacji, jak rząd to w ogóle komentuje. Nie wiem czy rząd PO-PSL zdaje sobie sprawę z tego, co się stało; jakie dramatyczne konsekwencje spowodowała ta ustawa o świadczeniach rodzinnych. Myślę, że jeśli rząd wysłucha tej informacji i jeśli dojdzie to do jego świadomości, że są to bardzo poważne konsekwencje dla wielu tysięcy osób w Polsce, będących opiekunami, to może albo wydłuży vacatio legis, albo zmniejszy kryteria dla tego specjalnego zasiłku opiekuńczego – powiedział poseł Czesław Hoc.

Zgodnie z przyjętą ustawą, zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 620 zł będzie dostępny jedynie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Nie będą mogły go pobierać osoby opiekujące się niepełnosprawnymi rodzicami, współmałżonkiem i rodzeństwem.

Alternatywą dla nich ma być specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł. Jednak jego otrzymanie jest obwarowane dwoma dramatycznymi i absurdalnymi kryteriami – mówi poseł Czesław Hoc.

Pierwsze kryterium mówi, iż dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 623 zł oraz, że osoba, która chce się opiekować np. niepełnosprawnym rodzicem, rodzeństwem czy współmałżonkiem musi zrezygnować z zatrudnienia. To są dwa kryteria łączne. Proszę sobie wyobrazić sytuację, kiedy ktoś np. z niepełnosprawnych rodziców ma emeryturę 1280 zł; jeśli podzielimy tę sumę na dwa, to będzie 630 zł – a więc kryterium to zostanie przekroczone. Jeśli to kryterium nie zostanie przekroczone, to osoba opiekująca się niepełnosprawnym będzie musiała zrezygnować z zatrudnienia. To są absurdalne wymogi, absurdalne kryteria – zwraca uwagę poseł Czesław Hoc.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl