fot. PAP

Rodzice dzieci niepełnosprawnych wznowią protest

„Jesteśmy traktowani lekceważąco” – mówią rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy protestowali w Sejmie. Zapowiadają, że we wrześniu będą manifestować w Warszawie.

Pod koniec kwietnia w stolicy odbył się tzw. okrągły stół poświęcony sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zdecydowano wtedy, że dalsze dyskusje będą się toczyć w podgrupach.

Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby, która uczestniczy w pracach podzespołów mówi, że nic się tam nie dzieje.

Ostatnio usłyszeliśmy, że państwo nie ma pieniędzy na podniesienie np. takiego zasiłku 153 zł, który już od 8 lat jest niezmieniony. Nie ma szans na podwyżkę rent socjalnych dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji tych dorosłych po osiemnastym roku życia.  Tak naprawdę nasz protest w Sejmie został tylko zawieszony zwracała uwagę Iwona Hartwich.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zapowiadają, że w pierwszej połowie września zorganizują protest w Warszawie. Kolejny ma się odbyć w Brukseli.

Na początku kwietnia rodzice zawiesili swój protest, po tym jak Sejm uchwalił ustawę podwyższającą im świadczenia pielęgnacyjne. Od tego roku ma ono wzrosnąć, osiągając w 2016 roku poziom płacy minimalnej. Rodzice chcieli, by świadczenia osiągnęły ten poziom od tego roku.

RIRM

drukuj