Trwa pierwsze czytanie projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych

W sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trwa pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. Zgodnie z nim zasiłek miałby osiągnąć poziom 1300 zł netto dopiero od 2016 r.

Premier Donald Tusk cały czas mówi, że pomoc dla rodzin, które całodobowo opiekują się niepełnosprawnym, rośnie w Polsce szybciej niż dla kogokolwiek innego.

Protestujący w Sejmie rodzice oceniają propozycję jako niewystarczającą. Poprawki ustanawiające świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci na poziomie płacy minimalnej już w tym roku zapowiedział szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Mają one zostać złożone podczas drugiego czytania projektu.

Posłowie PiS złożą dwie poprawki. Pierwsza, by wysokość świadczenia pielęgnacyjnego związać z przeciętnym wynagrodzeniem. Parlamentarzyści chcą, aby było to 50 proc. średniej krajowej. Druga poprawka natomiast przewiduje, że miałoby się to stać już w tym roku.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zwrócił uwagę, że propozycje rządu różnicują opiekunów względem prawa. Poseł nie wyklucza, że sprawa ponownie trafi do TK.

Wydawało mi się Panie Ministrze, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli mówimy o pracy i osobach niepełnosprawnych, to traktowanie wszystkich równo. Wtedy jest to jakaś logika, w tym, co robimy. Dzisiaj tej logiki nie ma, a Państwo proponujecie nam trzy artykuły dotyczące podwyższenia świadczeń. Pierwsze zapowiedzi były takie, że będzie to powiązane z minimalną płacą, a nawet tego nie robicie, bo wpisujecie do ustawy na sztywno: 2016 rok tj. 1300 zł i nie ma żadnej waloryzacji – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Protestujący opiekunowie dzieci niepełnosprawnych zapowiadają, że nawet, jeżeli w piątek, kiedy planowane jest głosowanie nad ustawą, opuszczą Sejm, to będzie to tylko zawieszenie ich protestu.

Obecnie rodzice, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, otrzymują 820 zł. Z trudną sytuacją borykają się również opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Protestują od ubiegłego czwartku przed Sejmem. Domagają się m.in. przywrócenia odebranych im przez rząd w lipcu 2013 r. świadczeń pielęgnacyjnych, co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl