fot. PAP/Marcin Obara

Rozpoczęły się prace nad świadczeniem dla niepełnosprawnych w wysokości 500 zł 

Sejm rozpoczął prace nad ustawą, która wprowadza świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych w wysokości 500 zł. Pomoc finansowa będzie przyznawana osobom dorosłym niezdolnym do samodzielnej egzystencji, których dochód nie przekracza 1100 zł.

Premier Mateusz Morawiecki podczas pierwszego czytania projektu zwrócił uwagę, że rząd od początku kadencji stara się wpierać potrzebujące grupy społeczne.  Do takich grup – jak mówił – należą rodziny wielodzietne, seniorzy czy niepełnosprawni.

– Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami nie może oznaczać tylko koperty, która na miejscach parkingowych zaznacza się niebieską farbą. Niebieska farba wylana na beton nie wystarczy. Te koperty, które my przeznaczamy, ten projekt – 500 zł co miesiąc dla osób z niepełnosprawnościami, tych najbardziej pokrzywdzonych przez los, to zasadnicza zmiana paradygmatu wsparcia państwa dla osób niepełnosprawnych – zaznaczył szef rządu.

Wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że o świadczenie będą mogły wystąpić osoby z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Polityk tłumaczył też, że w ustawie nie ma kryterium dochodowego.

– Nie ma kryterium dochodowego, natomiast chcemy, żeby świadczenie trafiło do tych wszystkich, którzy albo nie pobierają żadnych świadczeń ze środków publicznych, albo te świadczenia nie przekraczają kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Przypomnę, że ta najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy jest co roku waloryzowana 1 marca. Zakładamy, że w następnym roku ulegnie zwiększeniu – wskazał wiceminister.

Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku. Pomoc trafi docelowo do ok. 500 tys. osób.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z Funduszu Solidarnościowego.  W tym roku na ten cel rząd ma przeznaczyć 580 mln zł. W kolejnych latach – 3 mld zł.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl