Zacieśnianie relacji na linii Polska-Gruzja

Zacieśnianie relacji gospodarczych, kulturalnych i dyplomatycznych zakłada podpisana dziś w Sejmie umowa o partnerstwie strategicznym z Gruzją. Ze strony polskiej dokument podpisali marszałkowie Sejmu i Senatu, natomiast ze strony gruzińskiej przewodniczący parlamentu Gruzji.

Parlamentarna współpraca strategiczna obu państw ma dalej budować przyjazne relacje Polski i Gruzji, a także otworzyć przed krajami nowe możliwości.

Podpisanie porozumienia traktujemy jako zapowiedź utworzenia zgromadzenia parlamentarnego parlamentów Polski i Gruzji – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

– Traktujemy pogłębianie naszej współpracy jako wzmacnianie współpracy państw całej Europy Środkowej i Wschodniej – a śmiem twierdzić, całej Europy wszystkich państw kontynentu europejskiego. Jako wzmacnianie współpracy i solidarności tych państw. Kierujemy się zasadą równi z równymi, wolni z wolnymi – zaznaczył Marszałek Sejmu.

Poseł Małgorzata Gosiewska, przewodnicząca polsko-gruzińskiej grupy parlamentarnej, wskazuje: dzisiejsza umowa to nie tylko element kurtuazji, ale także wstęp do kolejnych działań w naszych relacjach.

– Wielokrotnie spotykam się z przewodniczącym grupy parlamentarnej gruzińsko-polskiej. Wielokrotnie spotykałam się też z przewodniczącym parlamentu, który tutaj dzisiaj gości. Rozmowy zawsze balansowały na temat różnych projektów, różnych rzeczy, które moglibyśmy dodatkowo zrobić, chociażby przy okazji wznowienia 25-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją, ale też zbliżających się kolejnych rocznic. Mamy bardzo wiele planów, do tych projektów potrzebne są środki. Tego typu umowa ułatwia realizację tych planów, ponieważ daje podstawy do ubiegania się o środki – wskazała poseł.

Podpisanie umowy to jeden z elementów wizyty przewodniczącego gruzińskiego parlamentu Irakliego Kobakhidze w Polsce. Rano spotkał się on z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl