Spotkanie premierów Polski i Ukrainy

Wolna, suwerenna, demokratyczna Ukraina to gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski – powiedziała premier Beata Szydło. Zadeklarowała, że Polska chce być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej.

Szefowa polskiego rządu na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy spotkała się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Prezes Rady Ministrów, odnosząc się do działań Rosji na wschodzie Ukrainy, opowiedziała się za utrzymaniem sankcji wobec Moskwy. Jednocześnie podkreśliła, że porozumienia mińskie powinny zostać wypełnione.

– Wspólnie uznaliśmy, że musimy zrobić wszystko […], aby budować pokój w Europie. Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy będziemy ze sobą ściśle współpracować, kiedy będziemy realizować projekty gospodarcze, gdy będziemy wspólnie budować bezpieczeństwo, gdy będziemy budowali dobre relacje pomiędzy naszymi narodami. Chcemy, aby Ukraina się rozwijała, aby Ukraina kontynuowała proces reform, który rozpoczęła; aby zakończyła je sukcesem. Dla Polski Ukraina w Unii Europejskiej to jest ten cel, który chcielibyśmy, aby został spełniony – podkreśliła premier Beata Szydło.

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman przeprowadził wczoraj rozmowy z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowie rządów: Polski, Słowacji, Czech i Węgier po spotkaniu wyrazili wsparcie dla dalszych dążeń integracyjnych Kijowa z UE, w tym w kwestii wprowadzenia ruchu bezwizowego oraz ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej.

RIRM

drukuj