fot. flickr.com

Wycofanie leków producenta Atramu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał wybrane serie czterech leków wytwarzanych przez czeską firmę Zentiva, producenta Atramu.

W opakowaniach znalazły się inne leki. Jak poinformował rzecznik Głównej Inspekcji Farmaceutycznej Paweł Trzciński – powodem decyzji Inspektora jest ryzyko pomieszania substancji.

Chodzi o leki: Simvacard 10, Endiex, Zoxon 2 oraz Chlorprothixen Zentiva. Są to leki stosowane m.in. w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Wcześniej – jak powiedział Paweł Trzciński, Główny Inspektor Farmaceutyczny w innej swojej decyzji zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Atram. W opakowaniach znalazły się listki leku z produktem Neurol, który jest lekiem psychotropowym – podkreślił inspektor.

– W trakcie działania agencja czeska ustaliła, że do błędu doszło na linii produkcyjnej. Producent nawet stwierdził, że to jego pracownik dokonał sabotażu. Z tego powodu, aż trzy partie Atramu mogą być zagrożone pomieszaniem. W związku z tym zdecydowaliśmy się zaapelować do pacjentów, żeby oddawali opakowania Atramu z tych trzech serii do aptek. Dzisiaj producent ma ustalić zasady rekompensaty, czyli wyjaśni jaki będzie mechanizm rekompensaty za tę serię – poinformował Paweł Trzciński.

Tymczasem czeski urząd uznał, że zagrożenie jest na tyle poważne, że rozesłał ostrzeżenie do pozostałych krajów europejskich w związku z podejrzeniem wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

RIRM

drukuj