PAP/Rafał Guz

Prezydent RP z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami: Chciałbym, żeby w Polsce została przyjęta ustawa ustanawiająca asystencję osobistą

Prezydent RP, Andrzej Duda, wręczył odznaczenia państwowe z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Uroczystość odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

W przemówieniu prezydent Polski powiedział, że państwo prawdziwie nowoczesne to państwo dla każdego. Państwo dostępne w każdym calu, czyniące wszystko, aby każdy człowiek mógł w pełni funkcjonować w społeczeństwie – wyjaśnił.

Andrzej Duda wskazał również na działania realizowane w tym kierunku w Polsce. Wśród nich wymienił m.in. program „Dostępność Plus”. Zwrócił uwagę, że także w kancelarii prezydenta trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi asystencji osobistej.

– Jest program pilotażowy realizowany od 2020 roku w ramach działań rządu. Chciałbym jednak, żeby w Polsce została przyjęta ustawa, która taką asystencję osobistą będzie ustanawiała w przyszłości – mam nadzieję – dla każdej osoby z niepełnosprawnością (…). Aby każda taka osoba miała ułatwione funkcjonowanie; by mogła funkcjonować normalnie, załatwiając wszystkie swoje zwykłe potrzeby w swobodny sposób, a jednocześnie przy pomocy profesjonalnie przygotowanych do tego ludzi – zaznaczył szef państwa polskiego.

Podczas uroczystości prezydent RP pogratulował osobom uhonorowanym za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej, a także za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Jak zauważył Andrzej Duda, nie jest łatwo znaleźć się w niepełnosprawności. Świadectwo osób, które potrafią przełamywać bariery, które potrafią po prostu cieszyć się życiem, realizować się, osiągać sukcesy mimo przeszkód, ma znaczenie fundamentalne – podkreślił prezydent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl