Syryjscy Kurdowie wstrzymują wszelkie wspólne działania z koalicją dowodzoną przez USA

Po tureckim ostrzale terytoriów kontrolowanych przez syryjskich Kurdów dowodzone przez tę mniejszość narodową Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wstrzymują wszystkie wspólne operacje z koalicją pod wodzą USA –  poinformowała w piątek agencja Reutera.

Reuters powołał się na Arama Hennę, rzecznika SDF.

Jest to wspierana przez USA formacja, która pomogła pokonać dżihadystów z Państwa Islamskiego w Syrii. W środę dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) poinformowała na Telegramie, że Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi, który kierował tym ugrupowaniem od marca, został zabity w walce.

To już drugi lider IS, który zginął w 2022 roku. Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przejął stery organizacji po śmierci Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego, który zginął, wysadzając w powietrze siebie i swoją rodzinę, w lutym podczas amerykańskiego nalotu w północno-zachodniej Syrii.

Na początku trzeciej dekady listopada siły powietrzne Turcji zaatakowały w północnej części Syrii i na północy Iraku 89 obiektów należących do kurdyjskich bojowników; ostrzelane zostały m.in. schrony i magazyny amunicji, o czym informował turecki resort obrony.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl