Ekspert: Rosja ze względu na swoich sojuszników musi teraz wyrażać oburzenie działaniami USA

Atak Stanów Zjednoczonych w Syrii szkodzi stosunkom rosyjsko-amerykańskim – oświadczył rzecznik prezydenta Rosji. Według Kremla amerykański atak rakietowy na syryjską bazę lotniczą stanowi także przeszkodę w skutecznym przeciwdziałaniu terroryzmowi.

Prezydent Władimir Putin uważa atak na syryjską bazę za „agresję wobec suwerennego państwa i naruszenie norm prawa międzynarodowego” – powiedział Pieskow.

Rosja ze względu na swoich sojuszników musi teraz wyrażać oburzenie działaniami USA – ocenił dr Wojciech Szewko, ekspert do spraw stosunków międzynarodowych. Dodał, że amerykański atak na bazę w Syrii może mieć różne konsekwencje.

– Jeden wariant jest taki, że całe to działanie Trumpa jest jak gdyby czysto propagandowe. Chodziło o zniszczenie bazy tak naprawdę bez znaczenia z której prawdopodobnie przeprowadzono niedawny atak chemiczny i pokazanie, że Stany Zjednoczone są pod zdecydowanym przywództwem, zupełnie innym niż przywództwo Obamy. To pomaga Trumpowi w polityce wewnętrznej i prawdopodobnie zmienia zasadniczo jego percepcje międzynarodową . Druga możliwość jest taka, że jest to działanie całkowicie irracjonalne, symboliczne, a w związku z tym możemy się spodziewać np. tego, że w kolejnym ataku np. zostanie zniszczone rosyjskie lotnictwo w Syrii. W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzać swoje przydziały mobilizacyjne i wtedy to będzie otwarty konflikt i wojna z Rosją – wskazywał dr Wojciech Szewko.

Atak przeprowadzony przez siły USA, w pełni popiera Wielka Brytania – oświadczył z kolei rzecznik rządu w Londynie.

Dziś nad ranem siły USA dokonały ataku na bazę Szajrat w syryjskiej prowincji Hims z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk.

Była to odpowiedź na wtorkowy atak bronią chemiczną na opanowane przez syryjskich rebeliantów miasto, w którym zginęło co najmniej 86 osób. Waszyngton oskarżył o to reżim prezydenta Baszara el-Asada.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl