MKiDN: w najbliższych dniach bezpłatne zwiedzanie Muzeum II Wojny w Gdańsku

W ciągu najbliższych kilku dni wstęp dla zwiedzających do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie bezpłatny – poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„W związku z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, które nastąpiło 6 kwietnia., za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, w ciągu najbliższych kilku dni wstęp dla zwiedzających do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie bezpłatny” – czytamy na stronie resortu.

„Nowy dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki zaprasza gości z Polski i zagranicy do odwiedzenia wystawy, zapewniając jednocześnie, że gdańska placówka funkcjonuje obecnie bez zmian w ekspozycji” – dodano w komunikacie MKiDN.

W czwartek minister kultury podjął decyzję o połączeniu dwóch gdańskich muzeów, w związku z czym powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej. Decyzja zapadła po tym, gdy w środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Jeszcze tego samego dnia MKiDN zapowiedziało niezwłoczne połączenie placówek.

Gliński mówił w czwartek, że placówce został nadany nowy statut, „w ramach, którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej”. Wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r. Zapewnił też, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów „będą pracownikami nowej instytucji, także pod tym względem nastąpi płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki”. P.o. dyrektora nowej placówki został historyk dr Karol Nawrocki.

Decyzję o połączeniu dwóch gdańskich muzeów minister kultury wydał we wrześniu 2016 r. Resort uzasadniał tę decyzję względami „organizacyjnymi, finansowymi i merytorycznymi”. Wskazywał, że oba muzea mają „zbliżony profil działalności, a ich połączenie pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata”.

Zażalenia na tę decyzję do WSA złożyli dyrekcja dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej i Rzecznik Praw Obywatelskich. Skarżący zarzucali MKiDN m.in., że podjęło decyzję bez koniecznej – ich zdaniem – konsultacji z Radą ds. Muzeów. Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej i RPO zwracali też uwagę, że część osób, które przekazały MIIWŚ swoje rodzinne pamiątki po zapowiedzi połączenia placówek nosi się z zamiarem ich odebrania, a miasto Gdańsk zapowiedziało, że może wystąpić do sądu o cofnięcie darowizny działki, na której powstało muzeum. Składając do WSA skargi, wnieśli jednocześnie o wstrzymanie wykonania decyzji o połączeniu placówek do czasu rozpatrzenia przez WSA meritum sprawy.

WSA przychylił się do tego wniosku i 30 stycznia wstrzymał wykonanie decyzji resortu. Od tego postanowienia odwołało się ministerstwo kultury.

Decyzję o utworzeniu MIIWŚ w Gdańsku ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r.; muzeum otworzyło dla zwiedzających swoją wystawę stałą 23 marca tego roku.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu 2015 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl