„Nasz Dziennik”: Ucieczka od odpowiedzialności

Niemiecka telewizja ZDF złożyła kolejne odwołanie od wyroku nakazującego przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy zagłady” – podaje w piątek „Nasz Dziennik” .

ZDF nie chce w sposób właściwy wykonywać wyroku krakowskiego sądu, który nakazał przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za naruszenie jego „godności człowieka, tożsamości narodowej, godności narodowej” – informuje „Nasz Dziennik”.

Stacja zamieściła dotychczas jedynie na portalu internetowym okrojone i słabo wyeksponowane przeprosiny, dlatego pełnomocnicy więźnia Auschwitz wystąpili do sądów niemieckich o to, by nakazały ZDF należyte przeprosiny. W styczniu tego roku sąd w Koblencji przyznał rację stronie polskiej, uznając, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie można wykonać w Niemczech.

Jak podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” reprezentujący w tej sprawie Karola Tenderę mec. Lech Obara, przewodniczący Stowarzyszenia Patria Nostra, „tak znaczące orzeczenie niemieckiego sądu miało zakończyć sprawę raz na zawsze”.

„Postanowienie to miało otworzyć drogę do wykonywania polskich wyroków w tego rodzaju sprawach w całej Europie, gdzie takie określenia występują. Pan Karol Tendera oraz Stowarzyszenie Patria Nostra mieli nadzieję, że w tak delikatnej sprawie stacja ZDF nie podejmie dalszej walki. Okazało się inaczej” – wyjaśnia Patria Nostra w specjalnym komunikacie.

„ZDF wniósł do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Karlsruhe odwołanie od orzeczenia Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” mec. Lech Obara.

PAP/RIRM

drukuj