Ambasador Ukrainy: współpraca graniczna sprzyja kontaktom Polski i Ukrainy

Rozwijająca się współpraca Straży Granicznej i Służby Migracyjnej będzie sprzyjać nawiązaniu bliższych kontaktów między naszymi krajami – mówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas podpisania protokołu do umowy o readmisji między Unią Europejską a Ukrainą.

W Warszawie komendant główny Straży Granicznej Marek Łapiński oraz przewodniczący Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy Maksym Sokoliuk podpisali dziś polsko-ukraiński protokół wykonawczy do umowy o readmisji między UE a Ukrainą z 2007 r.

Protokół, który będzie musiał zostać jeszcze ratyfikowany przez Polskę i Ukrainę, określa szczegółowe zasad współpracy w zakresie readmisji, czyli odsyłania cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

Jak podkreślił Sokoliuk, przyjęte w protokole rozwiązania ułatwiają procedurę powrotu osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Dodał, że niezmiernie ważna jest tu szybka identyfikacja i weryfikacja tych osób.

– Podpisanie protokołu implementacyjnego to kolejny krok do polepszenia współpracy służb ukraińskich i polskich. Jest to bardzo ważne ponieważ ta granica, którą mamy jest bardzo ważna, powinna służyć ludziom i przybliżyć ich do siebie. (…) Zrobimy wszystko żeby ta granica była granicą przyjaźni dla tych ludzi, którzy mają przyjazne zamiary – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Ambasador dodał, że jest przekonany iż „współpraca między Ukrainą a Polską, w szczególności pomiędzy służbami – Strażą Graniczą i Służbą Migracyjną – rozwija się dość intensywnie”.

– Ta intensywność i dynamika zdecydowanie będzie sprzyjać nawiązaniu bliższych naszych kontaktów – zaznaczył Andrij Deszczyca.

Tylko w 2016 r. – na podstawie umowy – stronie ukraińskiej przekazanych zostało 520 osób, w tym 141 w trybie readmisji uproszczonej.

Komendant główny Straży Granicznej podkreślił, że protokół ma przełożyć się na jeszcze bliższą współpracę między służbami granicznymi obu krajów.

– Chodzi o to by była ona szybsza, skuteczniejsza i tańsza, aby skutecznie ochraniać naszą wspólną granicę, granicę Unii Europejskiej – powiedział komendant Łapiński.

W poniedziałek przewodniczący Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy spotkał się także z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafałem Rogalą.

Z najnowszych danych UdSC wynika, że ok. 118 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza). Od początku tego roku wnioski o zezwolenie na pobyt złożyło 36 tys. Ukraińców, a o udzielenie ochrony międzynarodowej ubiegało się 280 osób.

Umowa o readmisji między UE a Ukrainą została podpisana w Luksemburgu 18 czerwca 2007 r. i weszła w życie 1 stycznia 2008 r. Jej celem jest ustanowienie szybkich procedur ustalania tożsamości oraz organizacji bezpiecznego powrotu osób, w tym obywateli państw trzecich i bezpaństwowców, które nie spełniają warunków wjazdu lub pobytu na terytorium Ukrainy lub jednego z państw członkowskich UE.

W 2016 roku z Polski, w ramach readmisji oraz innych umów i porozumień, do innych krajów przekazano prawie 20 tys. cudzoziemców (ponad 13 tys. rok wcześniej). Z kolei do Polski trafiło 1583 osoby (1074 rok wcześniej).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl