Skutki nawałnic nad Polską

Jedna osoba zginęła, 17 zostało rannych, w tym 3 strażaków w wyniku gwałtownych burz, które przeszły nad Polską.Strażacy zostali poszkodowani w woj. świętokrzyskim, kujawsko pomorskim i wielkopolskim. Poszkodowanych osób najwięcej było w woj. kujawsko-pomorskim – pięć. Wiatr zerwał dachy z ponad 780 budynków. Strażacy interweniowali blisko 6 tys. razy.

Najcięższa sytuacja jest w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

W województwem mazowieckim najtrudniej jest w powiatach płockim, płońskim, radomskim i szydłowieckim. Bez prądu było 100 tys. gospodarstw domowych.

W wielkopolskim uszkodzona została m.in. jedna ze szkół na poznańskim osiedlu Łokietka, dworzec kolejowy w Dziembówku w gminie Kaczory oraz pałac w Krzewinie). Silny wiatr pozrywał również sieci energetyczne.

W kujawsko-pomorskim strażacy najwięcej pracy mieli w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławki i Grudziądzu. Obecnie trwają prace m.in. w miejscowości Zawały Koło Torunia. Tam burza z ulewą i wichurą uszkodziła 40 budynków.

Na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali ponad 500 razy. Połowa zgłoszeń dotyczyła Wrocławia. Na Klecinie i Partynicach spadł grad wielkości orzechów włoskich. W centrum zostały podtopione dworzec główny i szpital przy Traugutta.

Na Dolnym Śląsku prądu nie miało ok. 30 tys. odbiorców. Połamane drzewa i zerwane trakcje zatrzymały też pociągi. Kolejarze usuwają awarie i organizują komunikację zastępczą. Z unieruchomionych składów zabrano ok. 400 pasażerów.

W woj. lubuskim jedna osoba zginęła, a jedna została ranna. W Sławie zginęła pasażerka samochodu, na które spadł konar drzewa, a w Grabiku pod Żarami został ranny mężczyzna – kierowca autobusu, na które przewróciło się drzewo.

W Małopolsce najtrudniej jest w powiatach: krakowskim, chrzanowskim, miechowskim i olkuskim. Drogi były nieprzejezdne przez powalone drzewa. Z problemami kursowały też pociągi.

Na Podkarpaciu najwięcej interwencji było w powiecie stalowowolskim, m.in. w gminie Zaleszany oraz na drodze krajowej nr 77 Nisko – Sandomierz – w Stalowej Woli, na którą spadły połamane drzewa.

Na Warmii i Mazurach prądu nie miało ponad 5 tys. odbiorców. W rejonach: nidzickim, działdowskim, nowomiejskim, ełckim, olsztyńskim i bartoszyckim uszkodzonych było ponad 200 stacji transformatorowych.

Mocno wiało na Bałtyku. Siła wiatru dochodziła w porywach do 8 stopni w skali Beauforta.

RIRM/IAR

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl