fot. flickr.com

Polska pod wpływem wyżu

Jak informuje IMGW, Europa Północna znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Barentsa. Na pozostałym obszarze pogodę kształtuje rozległy wyż. Polska znajduje się pod wpływem wyżu, jedynie w południowej połowie kraju zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej z ciepłym frontem atmosferycznym. Napływa cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1020 hPa i będzie spadać.

W piątek zachmurzenie duże lub całkowite, na południu kraju większe przejaśnienia, na pogórzu i w górach rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. W pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Suwalszczyznę opady marznące powodujące gołoledź. W południowej połowie kraju słabe opady śniegu. W północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -3 st. na południowym zachodzie do 1 st. na północnym wschodzie, na Pomorzu od 1 do 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże lub całkowite, na południu kraju większe przejaśnienia, na pogórzu i w górach rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. W pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Podlasie opady marznące powodujące gołoledź. W południowej połowie kraju słabe opady śniegu. W północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od -10 st. na południu, około -1 st. w centrum do 3 st. nad morzem. W rejonach podgórskich Karpat lokalny spadek temperatury do -17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

W sobotę zachmurzenie duże lub całkowite, na południu kraju większe przejaśnienia, na pogórzu i w górach rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, w południowej połowie kraju marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie na południu kraju słabe opady śniegu. W północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -1 st. na południu, około 1 st. w centrum do 4 st. nad morzem. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, miejscami, na południu zmienny.

W Warszawie w piątek zachmurzenie całkowite. Okresami opady mżawki i marznącej mżawki, powodującej gołoledź. Silne zamglenia. Temperatura maksymalna 0 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, zachodni. W nocy zachmurzenie całkowite. Okresami słabe opady mżawki, możliwa jeszcze marznąca mżawka, powodująca gołoledź. Temperatura minimalna 0 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, zachodni. W sobotę zachmurzenie całkowite. Okresami możliwe słabe opady mżawki. Temperatura maksymalna 1 st. Wiatr słaby, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj