fot. wikipedia.org

Szczecin: Wyprawa „Narwik 2015”

Młodzi żeglarze wyruszyli w sobotę ze Szczecina na wyprawę „Narwik” szlakiem żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”, które w 1957 r. udały się po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyli polscy żołnierze.

Wyprawa ma uczcić również 75. rocznicę walk o Narwik i 70-lecie polskiego żeglarstwa w Szczecinie.

Wśród liczącej około 40 osób załogi znaleźli się m.in. uczniowie szczecińskich szkół. Jacht „Stary” wyruszył z nabrzeża na szczecińskich Wałach Chrobrego. Wróci w to miejsce po ponad dwóch miesiącach żeglowania.

Żaglowce „Zew Morza” i”Mariusz Zaruski” w 1957 r. popłynęły ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie w 1940 r. walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne.

Uczestnicy rozpoczętej właśnie wyprawy pobiorą do urn ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym.

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 r. podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. 28 maja aliantom udało się zająć miasto i znajdujący się w nim strategiczny port przeładunkowy szwedzkiej rudy żelaza. Ostatecznie jednak musieli się wycofać z Narwiku na początku czerwca.

W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP „Błyskawica”, ORP „Burza” i ORP „Grom”, wchodzące w skład floty brytyjskiej. Patrolowały one fiordy i ostrzeliwały pozycje niemieckie. 4 maja 1940 roku „Grom” został zbombardowany i zatopiony przez niemiecki samolot. Zginęło 59 marynarzy. W bitwie o Narwik uczestniczyli także żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, a jako transportowce wykorzystywane były polskie statki „Chrobry”, „Batory” i „Sobieski”.

PAP/RIRM

drukuj