fot.port.szczecin.pl

Warszawa: Podpisano umowy na dofinansowanie portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni

W Warszawie podpisano trzy umowy na dofinansowanie projektów inwestycyjnych w polskich portach morskich: w Szczecinie, w Świnoujściu i w Gdyni.

W głównej mierze chodzi o poprawę infrastruktury, czyli zwiększenie dostępu do portów od strony lądu i morza. Ma to zwiększyć konkurencyjność naszych portów.

Kontrakty opiewają na kwotę ponad 384 mln złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 161 mln złotych.

W podpisaniu umów uczestniczyła m.in. minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Dzięki tym trzem projektom, które będą dziś zainicjowane w Gdyni, będziemy mogli pogłębić tor podejściowy do portu. Umożliwi to przyjmowanie oceanicznych statków kontenerowych. Tym samym Gdynia będzie miała wyjście na rynek międzykontynentalny przewozów kontenerowych. W Szczecinie poprawi się dostęp do portu przez transport drogowy. Porty w Szczecinie, Świnoujściu i Policach poprzez zakup statku pożarniczego zwiększą swoją zdolność do wykonywania akcji pożarowych – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że do końca przyszłej unijnej pespektywy na rozbudowę portów ma być wydane 25 mld złotych.

2019 rok był bardzo dobry dla polskich portów morskich. Przeładowano ponad 100 mln ton towarów, co według ministra jest absolutnym rekordem.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl