USA: chińscy hakerzy wykradli 60 tys. e-maili z Departamentu Stanu

Chińscy hakerzy, którzy w tym roku uzyskali dostęp do kont e-mail sekretarz handlu, Giny Raimondo, i innych urzędników państwowych, wykradli 60 tys. e-maili z samego tylko Departamentu Stanu – informuje agencja Reutera. O ataku pierwsza poinformowała w lipcu firma Microsoft. Wśród najbardziej poufnych informacji, które zostały wykradzione, znalazły się plany podróży i treści rozmów dyplomatycznych.

Nowe szczegóły wcześniej znanego incydentu hakerskiego zostały przekazane podczas odprawy pracowników amerykańskiego Senatu w środę.

Dziewięciu pracowników Departamentu Stanu, których konta zostały zhakowane, zajmowało się głównie działaniami dyplomatycznymi w regionie Indo-Pacyfiku, a jeden w Europie – wynika z informacji udzielonych przez urzędników, w tym dyrektora Departamentu Stanu ds. informacji, Kelly’ego Fletchera.

Wśród najbardziej poufnych informacji, które zostały skradzione, były plany podróży i treści obrad dyplomatycznych z udziałem tych osób. Kelly Fletcher przyznał również, że hakerzy uzyskali dostęp do 10 numerów ubezpieczenia społecznego w wyniku włamania.

Amerykańscy urzędnicy i firma Microsoft poinformowali w lipcu, że od maja chińscy hakerzy powiązani z rządem uzyskali dostęp do kont e-mail w około 25 instytucjach i organizacjach, w tym w Departamencie Handlu i Departamencie Stanu USA.

Hakerzy włamali się na urządzenie inżyniera Microsoftu, co pozwoliło im następnie uzyskać dostęp do kont e-mail Departamentu Stanu – wynika z informacji uzyskanych przez agencję Reutera od pracownika senatora Erica Schmitta.

„Musimy wzmocnić naszą obronę przed tego typu cyberatakami i włamaniami w przyszłości i musimy dokładnie przyjrzeć się zależności rządu federalnego od jednego dostawcy jako potencjalnego słabego punktu” – oświadczył senator Eric Schmitt cytowany przez dziennik „NYT.

Zobowiązał się do naciskania na urzędników „w celu uzyskania dalszych odpowiedzi, aby zapewnić, że Chiny i inne nikczemne podmioty nie uzyskają dostępu do najbardziej wrażliwych informacji rządu federalnego”.

Departament Stanu oficjalnie nie obwinił Chin o włamanie, jednak sekretarz handlu, Gina Raimondo, przyznała, że rozmawiała z chińskimi urzędnikami o tej sprawie podczas swojej sierpniowej wizyty w Chinach.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl