fot. PAP/Marcin Obara

Episkopat Polski i Rząd o Edukacji Narodowej

Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Konferencji Episkopatu Polski mają dziś usiąść do wspólnych rozmów. Spotkanie wpisuje się w konsultacje nad szykowanymi przez resort zmianami w systemie oświaty.

Wśród poruszanych tematów znajdzie się, m.in. procedowany w Sejmie obywatelski projekt, który znosi finansowanie lekcji religii z budżetu państwa.

Zarówno rząd, jak i księża biskupi negatywnie oceniają tę propozycję. Ponadto w rozmowach najprawdopodobniej pojawi się kwestia miejsca religii na maturze – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– Jeżeli rozmawiamy o odmianie systemu, jeżeli mówimy o tym, że jest potrzeba dyskusji, jest wyraźny sygnał ze strony przedstawicieli Episkopatu, że jeżeli mamy kilka tysięcy młodych ludzi, którzy zdają nie tylko do seminarium, ale na różne kierunki teologiczne, to należy w sposób równoważny potraktować religię. Zobaczymy, w którą stronę będzie zmierzała dyskusja. Ja żadnych przeciwwskazań do takich rozwiązań nie widzę – mówi Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Innym tematem, który ma być podnoszony na spotkaniu, jest zmiana rozporządzenia ws. druku świadectw.

Minister Anna Zalewska mówi, że nie ma zgody na to, by uczeń, który uczęszczał na religię i etykę otrzymał jedną uśrednioną ocenę z obu przedmiotów.

                                                                                                                                                                  RIRM

drukuj