Dokument bioetyczny KEP

Dziś zostanie zaprezentowany dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski – „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek”.

W prezentacji weźmie udział ks. abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych; ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP i dr Piotr Klimas, lekarz-ginekolog. Konferencja odbędzie się o godz. 11 w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie.

Dokument szczególnie zwraca uwagę na kwestię zapłodnienia pozaustrojowego i problem eugeniki. Opisuje m.in. istotę zagrożeń dla życia ludzkiego w fazie prenatalnej, odnosi się również do obecnej sytuacji kulturowej. Znalazły się w nim wskazania dotyczące postawy wiernych oraz osób pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne wobec zabiegów „in vitro”.

Dokument będzie zawierał także apel do polityków, aby w procesie stanowienia prawa zajmowali zdecydowane stanowisko podmiotowe, a nie tylko przyjmowali koniunktury władz czy partii.

Etyk, ks. prof. Paweł Bortkiewicz mówi, że jest to dokument bardzo potrzebny w dzisiejszej dyskusji dot. życia ludzkiego i zagrożeń, jakie przed nim są stawiane.

– To dokument bardzo oczekiwany, który ukazuje się w bardzo szczególnym czasie. Z jednej strony to czas, w którym toczą się nasilające się dyskusje wokół kwestii bioetycznych, związanych zwłaszcza z zagadnieniami początku życia ludzkiego. To jest również czas, w którym próbuje się przednimi bądź tylnymi drzwiami wprowadzać do Sejmu ustawy regulujące – niezgodnie z doktryną katolicką i z wartością ludzkiego życia normy prawne, które służą kulturze śmierci, a nie kulturze życia. Jest to także czas, w którym mamy okres paschalny, który ukazuje wartość ludzkiego życia w tej ostatecznej perspektywie – zmartwychwstania i życia wiecznego – zauważa ks. prof.   Paweł Bortkiewicz.

Dokument podejmuje istotne kwestie dot. życia ludzkiego i jego ochrony w kontekście bioetycznym, ale także politycznym i kulturowym. Tutaj trzeba zauważyć szerokie pole działania organizacji służących ochronie życia oraz mediów katolickich  promujących życie i rodzinę – dodaje ks. prof. Bortkiewicz.

– Dokument w sposób charakterystyczny dla myśli Kościoła, nie tylko koncentruje się na zagrożeniach, ale tak jak wspominał to Jan Paweł II w „Evangelium Vitae” – misją Kościoła jest promocja kultury życia; dokument jest tej części również poświęcony. Wciąż musimy pamiętać, że jest walka, to zmaganie, ale w tym zmaganiu istnieje też wiele sił służących życiu. Tu należy wspomnieć ruchy, instytucje, media katolickie, które służą właśnie promocji życia. Warto, żebyśmy w tych naszych działaniach nie czuli się osamotnieni i nie czuli się skazani na jakąś radykalną mniejszość. Nie jest zresztą istotne, czy jesteśmy mniejszością, czy większością – ważne, że jesteśmy po stronie prawdy i życia; ale warto też zauważyć, że jest nas po prostu wielu – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Wypowiedź ks. prof. Pawła Bortkiewicza:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl