„Powstanie Warszawskie wyrazem tęsknoty za wolnością”

Powstanie Warszawskie nie było jakimś wyrazem nieodpowiedzialności; przeciwnie było wyrazem tęsknoty za wolnością, zamanifestowania i pokazania, że Polacy mają dosyć opresji – powiedział ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP.

Jutro przypada 69. rocznica wybuchu walk powstańców z Niemcami w stolicy naszego kraju.

Dziś prezydent wręczył ordery wojenne Virtuti Militari rodzinom dziewięciu powstańców warszawskich; zostały one nadane rozkazem dowódców jeszcze w czasie powstania. Wręczył też odznaczenia żyjącym weteranom i osobom zasłużonym dla upamiętniania historii.

Metropolita Przemyski podkreśla, że był to zryw, który miał szanse zakończyć się zwycięstwem. „Warszawa zyskała wielki autorytet wśród Polaków” podkreśla ks. abp Józef Michalik.

– Patrzę z bólem na wszystkie złośliwości, nieuczciwości które w interpretacji Powstania Warszawskiego, także niektórzy dzisiejsi „luminarze” próbują stosować do Powstania Warszawskiego. Patrzę na to z bólem. Myślę, że trzeba uszanować tą wielką ofiarę Polaków i bohaterstwo uczestników zwłaszcza tych, którzy zginęli – powiedział ks. abp Józef Michalik.  

Metropolita Przemyski zwraca uwagę, że w Warszawie jest wiele miejsc upamiętniających te wydarzenia, zarówno z czasów okupacji, ale i powstania.

– To piękne świadectwo. Oczywiście zawsze trzeba patrzeć na to dzięki czemu było możliwe to świadectwo 20 lat przedwojennej Polski. Tylko 20 lat stworzyło nowego Polaka, stworzyło bohaterów – zwraca uwagę ks. abp Józef Michalik.

Obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego potrwają do października.

 

Wypowiedź ks. abp. Józefa Michalika dla KEP


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj