Biskupi w Krakowie, Wieliczce i Oświęcimiu

Archidiecezja krakowska będzie gospodarzem 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Rozpocznie się ono w piątek 21 czerwca. Wśród głównych tematów są kwestie związane z deklaracją z okazji 70-lecia Rzezi Wołyńskiej, 1050-lecie chrztu Polski oraz nowe sformułowanie przykazań kościelnych.

Tuż przed rozpoczęciem zebrania plenarnego biskupi spotkają się z młodzieżą szkolną i udzielą błogosławieństwa na czas wakacji. W czasie obrad jednym z ważniejszych tematów będzie omówienie projektu deklaracji z okazji 70-lecia Rzezi Wołyńskiej, który przygotowuje Kościół katolicki w Polsce wraz z Kościołem grekokatolickim na Ukrainie. Biskupi będą też rozmawiać o przygotowaniach do uroczystości 1050-lecia chrztu Polski w 2016 r., nowym sformułowaniu przykazań kościelnych i sprawach prawnych.

Kardynał Kazimierz Nycz zapozna tez biskupów ze stanem prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego. W ostatnim kwartale odbyło się na ten temat szereg spotkań i konsultacji strony rządowej i kościelnej. W niedzielę, 23 czerwca, w Centrum bł. Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie biskupi poświęcą górny kościół wchodzący w skład sanktuarium. Eucharystia będzie dziękczynieniem w 50-lecie kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.

Wraz z metropolitą krakowskim złoty jubileusz kapłaństwa obchodzić będą także bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej i bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jubileusze 25-lecia sakry biskupiej będą obchodzili kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń, a bp Grzegorz Ryś srebrny jubileusz święceń kapłańskich. Dwudniowe obrady biskupów będą się toczyć w Wieliczce.

Później członkowie Episkopatu udadzą się do Krakowa, by uczestniczyć w uroczystości poświęcenia kościoła górnego w sanktuarium bł. Jana Pawła II i złotym jubileuszu kapłaństwa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Po zakończeniu uroczystości zaplanowano też uczczenie ofiar nazizmu na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Biskupi wezmą udział w celebracji symfoniczno-katechetycznej „Cierpienie Niewinnych”, przygotowanej przez członków Drogi Neokatechumenalnej.

KEP

drukuj